Miłośnicy roślin często zastanawiają się, jakie gatunki wybrać do ogrodu dla psa. Wbrew pozorom, aby zapewnić bezpieczeństwo swojemu pupilowi, nie trzeba wcale rezygnować z większości ogrodniczych planów. Wśród roślin bezpiecznych dla psów znajdują się zarówno gatunki ozdobne, jak i typowo użytkowe. Do najpopularniejszych roślin przyjaznych dla psów należą m.in.:
- Astry (Aster),
- Żurawki (Heuchera),
- Aksamitki (Tagetes),
- Hibiskus syryjski (Hibiscus syriacus),
- Magnolie (Magnolia),
- Rojniki (Sempervivum),
- Kosmos pierzasty (Cosmos bipinnatus),
- Krwawnik pospolity (Achillea millefolium),
- Kocimiętka Faassena (Nepeta ×faassenii),
- Forsycja pośrednia (Forsythia ×intermedia),
- Tawułka Arendsa (Astilbe x arendsii),
- Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans),
- Malwa ogrodowa (Alcea rosea),
- Fuksje (Fuchsia),
- Niecierpki (Impatiens),
- Pysznogłówka ogrodowa (Monarda),
- Chabry (Centaurea),
- Rudbekie (Rudbeckia),
- Jeżówki (Echinacea),
- Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora),
- Miskant chiński (Miscanthus sinensis),
- Turzyce (Carex),
- Floksy (Phlox),
- Perowskia łodbodolistna (Perovskia atriplicifolia),
- Rozchodniki (Sedum),
- Petunia ogrodowa (Petunia ×hybrida),
- Wyżlin większy (Antirrhinum majus),
- Stokrotka pospolita (Bellis perennis),
- Jaśminowce (Philadelphus),
- Świerki (Picea),
- Sosny (Pinus),
- Jodły (Abies).
Rośliny trujące dla psów w ogrodzie
Warto pamiętać, że wiele popularnych roślin ogrodowych – m.in. konwalia majowa (Convallaria majalis), naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea), wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), złotokap pospolity (Laburnum anagyroides), cis pospolity (Taxus baccata), azalia (Rhododendron) – jest toksycznych dla domowych czworonogów. Psy są zasadniczo mniej wrażliwe na zatrucia roślinami niż koty. Lilie, które u mruczków mogą wywołać śmiertelne zatrucia, u psów w przypadku zjedzenia na ogół powodują jedynie umiarkowane dolegliwości. Nie znaczy to jednak, że zagrożenie nie istnieje.
Rośliny trujące dla psów w ogrodzie stanowią szczególne niebezpieczeństwo dla czworonogów młodych lub osłabionych. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że pies w ogrodzie może zatruć się nie tylko kwiatami i liśćmi roślin. Część czworonogów chętnie zjada także owoce spadające z drzew lub rosnące nisko na krzaczkach. Inne z zamiłowaniem rozkopują rabaty kwiatowe i podgryzają bulwy czy cebulki roślin. Właśnie dlatego w ogrodzie bezpiecznym dla psa nie powinny znaleźć się takie roślin jak m.in.:
- kasztanowiec pospolity (Aesculus hippocastanum) – kasztany mogą być szkodliwe dla zwierząt;
- bez czarny (Sambucus nigra) – trujące są zarówno liście, jak i niedojrzałe owoce;
- begonie (Begonia) i hiacynty (Hyacinthus orientalis) – najbardziej toksyczne są ich części podziemne;
- pomidory (Solanum) – liście, łodygi i niedojrzałe owoce są toksyczne.
Jeśli nie chcemy rezygnować z uprawy wszystkich niebezpiecznych dla psów roślin ogrodowych, niektóre z nich możemy posadzić w wiszących donicach lub ustawić w pojemnikach na parapetach okiennych czy na balkonie.
Przy projektowaniu ogrodu przyjaznego dla psa warto zwrócić uwagę również na inne niebezpieczeństwa stwarzane przez rośliny. Gatunki z kolcami (np. róże), cierniami (np. berberysy) lub o ostrych liściach (np. juka) powinny być tak usytuowane, by pies nie zranił się nimi w ferworze zabawy. Ostrożność należy zachować także w przypadku roślin miododajnych. Zakątki z duża liczbą takich roślin (np. łąki kwietne) z pewnością przyciągną do ogrodu owady błonkoskrzydłe, których użądlenia mogą być dla psa bolesne i niebezpieczne.
Ogrodowe rośliny lubiane przez psy
Rośliny w ogrodzie mogą stanowić dla psów nie lada atrakcję. Ich odpowiedni dobór umożliwia zwierzakom realizację różnych potrzeb życiowych.
- Zabawa i eksploracja otoczenia
Ogrodowa roślinność może znacznie uatrakcyjnić psie środowisko życia. Wysokie rośliny, wśród których psy mogą hasać i się chować, tworzą idealne miejsca do zabawy. Między roślinami można ukrywać również psie zabawki czy przysmaki, zachęcając zwierzaka do węszenia i eksploracji otoczenia. Spośród roślin ogrodowych bezpiecznych dla psów warto więc postawić na trawy ozdobne takie jak miskant chiński (Miscanthus sinensis) czy proso rózgowate (Panicum virgatum). Dodatkowo w ogrodzie przyjaznym dla psa dobrze sprawdzą się bambusy (Bambusoideae). Jesienią frajdę mogą sprawić czworonogom zabawy wśród liści, dlatego warto pomyśleć o posadzeniu w ogrodzie drzew i krzewów liściastych.
- Stymulacja wielozmysłowa
Przebywanie w ogrodzie to doskonały sposób na relaks, dostarczający wielu wrażeń zmysłowych nie tylko ludziom, ale również zwierzętom domowym. Z tego powodu warto wzbogacić aranżację ogrodu dla psa o rośliny, które najlepiej pobudzą zmysły czworonoga. Psy są najbardziej wrażliwe na barwę niebieską i żółtą, dlatego w ogrodzie należy uwzględnić rośliny w tych kolorach. Dobrym wyborem z pewnością będą fiołki trójbarwne (Viola tricolor). Czworonogi ucieszą się również z obecności w ogrodzie traw z kołyszącymi na wietrze i szeleszczącymi pióropuszami. W wysokich trawach psy z pewnością będą również chętnie się tarzać.
Najważniejszym zmysłem dla psów jest zmysł węchu. Właśnie dlatego szczególną uwagę w psim ogrodzie warto zwrócić uwagę na rośliny o walorach zapachowych. Dobrym pomysłem może być zaaranżowanie w ogrodzie ogródka ziołowego z aromatycznymi roślinami takimi jak:
- bazylia (Ocimum basilicum),
- mięta (Mentha),
- tymianek (Thymus vulgaris),
- pietruszka (Petroselinum crispum),
- koper włoski (Foeniculum vulgare),
- melisa (Melissa officinalis),
- imbir lekarski (Zingiber officinalis).
Również niektóre rośliny ozdobne takie jak lawenda (Lavandula angustifolia), macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum) czy lewkonia (Matthiola incana) mogą być atrakcyjne dla czworonogów. Należy jednak pamiętać, że psy odbierają zapachy znacznie mocniej niż ludzie, dlatego rośliny o silnej woni mogą działać na nie drażniąco. Z tego powodu lepiej umieścić je w jednym lub kilku miejscach w ogrodzie, dzięki czemu pies będzie mógł łatwo się od nich oddalić.
- Jedzenie
Psy – podobnie jak koty – chętnie obgryzają źdźbła traw, a czasami również podgryzają inne rośliny ogrodowe. Rośliny stanowią dla nich naturalne wzbogacenie jadłospisu i atrakcyjne gryzaki. Często pomagają uzupełnić niedobory błonnika czy mikroelementów. Prawdopodobnie psy spożywają rośliny również w ramach samoleczenia, traktując je jako naturalny środek na zatrucia, prowokujący wymioty. Jeśli nasz czworonożny pupil jest wielbicielem roślinnych przekąsek, możemy zasiać dla niego specjalną trawę do podgryzania lub niektóre zboża (np.owies).
Do jadalnych roślin bezpiecznych dla psów zaliczana jest również nasturcja (Tropaeolum). Dla niektórych czworonogów prawdziwym rarytasem mogą okazać się również łuskane nasiona słonecznika (Helianthus), dlatego warto mieć tę roślinę w swoim ogrodzie. Dodatkowo w ogrodzie przyjaznym psom dobrze sprawdzą się warzywa i krzewy owocowe, których plonami można bez przeszkód podzielić się ze swoimi czworonogami. Należą do nich m.in. dynia, cukinia, marchew, buraki, brokuły, truskawki, borówki amerykańskie.
- Wypoczynek
Aby zapewnić psu w ogrodzie przyjemne warunki do wypoczynku, warto umieścić w nim wysokie drzewa o rozłożystych koronach – np. lipę drobnolistną (Tilia cordata), klon palmowy (Acer palmatum), wierzbę (Salix), głóg (Crataegus) – które w upalne dni dostarczą zwierzakowi cienia. Psiaki będą chętnie wylegiwać się również wśród miękkich, wysokich traw ozdobnych.