Ogród to wymarzone miejsce do aktywności i wypoczynku nie tylko dla ludzi, ale również zwierząt domowych. Kot w ogrodzie chętnie korzysta z pięknej pogody i prowadzi pasjonujące obserwacje. Aby mruczek był bezpieczny wśród zieleni, należy jednak zadbać o odpowiednią aranżację przydomowej przestrzeni. Jak wybrać rośliny ogrodowe bezpieczne dla kotów? W jaki sposób stworzyć ogród przyjazny dla kota?
Ogród bezpieczny dla kota – o czym warto pamiętać?
Głównym niebezpieczeństwem dla kota w ogrodzie są toksyczne rośliny. Koty są szczególnie wrażliwe na zatrucia roślinami ze względu na specyficzny metabolizm. Rośliny ogrodowe wykazują jednak zróżnicowaną toksyczność. Niektóre z nich mogą spowodować u zwierząt jedynie umiarkowane zatrucie (np. wymioty, biegunkę), a inne poważne zaburzenia neurologiczne i problemy z oddychaniem. Zdarza się również, że toksyczne są jedynie niektóre części roślin (np. bulwy, owoce).
Do najpopularniejszych roślin trujących dla kotów należą m.in.: lilia, chryzantema, konwalia, cis, kasztanowiec, hortensja, naparstnica purpurowa, ligustr pospolity, azalia, ostróżka, bukszpan, złotokap, wawrzynek wilcze łyko, tojad, wiciokrzew, begonia, hiacynt, tulipan. Dodatkowo w ogrodzie przyjaznym dla kota lepiej zrezygnować z krzewów i drzew z kolcami i cierniami (np. berberysów, róż, pigwowców), które mogą spowodować u zwierzaka zranienia. Groźne dla zwierzęcia mogą być ponadto rośliny z włoskami parzącymi.
Nie wszystkie rośliny ogrodowe niebezpieczne dla kotów muszą jednak zostać usunięte z ogrodu. Niektóre z nich można uprawiać w wiszących donicach lub pojemnikach umieszczonych w miejscach, do których kot nie będzie miał dostępu.
Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się wypuszczania kotów do ogrodu położonego w pobliżu ruchliwych ulic. Jeśli w okolicy panuje wzmożony ruch, lepiej zdecydować się na budowę woliery ogrodowej dla kota lub stworzenie mu miejsca do wypoczynku na zabezpieczonym, osiatkowanym balkonie.
W ogrodzie bezpiecznym dla kota nie należy używać chemicznych środków ochrony roślin. W przypadku stosowania oprysków na trawnik lub rośliny warto wstrzymać się z wypuszczaniem kota do ogrodu przez minimum kilkanaście godzin. Wszystkie środki chemiczne należy trzymać szczelnie zamknięte, poza zasięgiem kota. Warto ponadto zachować ostrożność podczas konserwacji mebli i innych elementów architektury ogrodowej – kontakt ze środkami do impregnacji może być dla kota szkodliwy.
Kot w ogrodzie – jak stworzyć przyjazną przestrzeń dla zwierzaka?
Korzystanie z ogrodu to nie lada atrakcja dla wielu kotów. Odpowiednio zaprojektowana zielona przestrzeń przy domu stanowi rozszerzenie domowego terytorium kota. Możliwość wychodzenia na zewnątrz wpływa pozytywnie na samopoczucie psychiczne i kondycję fizyczną zwierząt. Spacery po ogrodzie zapobiegają nudzie, frustracji i innym problemom behawioralnym związanym z życiem w przestrzeni zamkniętej.
Jeśli chcemy, aby nasz pupil chętnie spędzał czas w ogrodzie, musimy dobrze przemyśleć jego aranżację. Koci ogród powinien umożliwiać zwierzakowi zaspokojenie różnych potrzeb życiowych:
- EKSPLORACJA OTOCZENIA
Koty mają naturę wędrowców. Wykazują instynktowną potrzebę poznawania swojego otoczenia i badania znajdujących się w nim elementów. Patrolowanie terenu i szybkie wykrywanie występujących w nim zmian pozwala zyskać im poczucie bezpieczeństwa. Z tego powodu w ogrodzie przyjaznym dla kota nie powinno zabraknąć miejsc do obserwacji otoczenia. Należy unikać szczelnych ogrodzeń i wysokich żywopłotów. Warto zadbać o stworzenie dla kota w ogrodzie szlaków komunikacyjnych wśród roślin, którymi będzie mógł wygodnie się przemieszczać.
- DRAPANIE
Dzięki drapaniu twardych powierzchni koty pozbywają się martwej łuski z pazurów i pozostawiają w otoczeniu ślady zapachowe i wizualne. W kocim ogrodzie muszą się znaleźć elementy do drapania. Najlepiej umieścić w nim duże konary drzew. Warto ustawić je przy ścieżkach i w sąsiedztwie ogrodzenia – koty najczęściej drapią w pobliżu ciągów komunikacyjnych i na granicach swojego terytorium. Aby uchronić szczególnie cenne lub wrażliwe młode drzewa przed zniszczeniem, można osłonić je gęstą siatką.
- ODPOCZYNEK
W kocim ogrodzie warto stworzyć atrakcyjną przestrzeń do wypoczynku dla mruczka. Miejsce do wypoczynku dla kota powinno być przynajmniej częściowo zacienione. Najlepiej zaplanować je więc pod osłoną wysokich drzew, w miejscu ustronnym, ale jednocześnie zapewniającym dobrą widoczność całej okolicy.
- WSPINACZKA
Koty lubią się wspinać i obserwować otoczenie z wysokości. W ogrodzie przyjaznym dla kota powinny zatem znajdować się silnie rozgałęzione drzewa, które umożliwią zwierzakowi wspinaczkę i przemieszczanie się na różnych poziomach. Na drzewach można umieścić specjalne platformy lub inne akcesoria do wypoczynku.
- UCIECZKA I UKRYWANIE SIĘ
Koty w świecie przyrody odgrywają nie tylko rolę drapieżników, ale również ofiar. Aby mruczek czuł się bezpiecznie w ogrodzie, należy zaplanować dla niego kryjówki i miejsca odosobnienia. Do ukrywania się mogą służyć kotu np. gęste nasadzenia z krzewów czy wysokich traw.
- JEDZENIE I PICIE
W ogrodzie przyjaznym dla kota nie powinno zabraknąć poidełek z czystą, świeżą wodą. Warto pomyśleć również o naturalnej zielonej stołówce dla pupila z kocią trawką i aromatycznymi jadalnymi ziołami, które zwierzak będzie mógł podgryzać.
- POLOWANIE I ZABAWA
Domowe mruczki wykazują silny instynkt łowiecki, który skłania je do polowania na gryzonie, ptaki czy owady bytujące w ogrodzie. Warto jednak pamiętać, że realizacja zachowań związanych z polowaniem nie musi wiązać się z zabijaniem dzikich gości w ogrodzie. Dla wielu kotów atrakcją może być samo obserwowanie ptaków czy innych zwierząt. Jeśli aranżujemy ogród przyjazny dla zwierząt, zadbajmy o odpowiednie usytuowanie i zabezpieczeniu karmników, poidełek i budek lęgowych przed kotem. Możemy stworzyć również plac zabaw dla kota (np. porozwieszać na drzewach piórka lub frędzelki). Wiele kotów lubi bawić się także naturalnym elementami takimi jak liście czy szyszki.
- STYMULACJA WIELOZMYSŁOWA
Dobrze zaplanowany koci ogród powinien oddziaływać na wszystkie zmysły zwierzaka. By dostarczyć kotu rozrywki, warto więc umieścić w nim elementy o ciekawych kształtach i fakturach, poruszające się na wietrze, szeleszczące. Można więc posadzić w ogrodzie dla kota rośliny o silnym aromacie, z okazałymi liśćmi, kwiatostanami w formie pióropuszów, szorstkimi źdźbłami. Ciekawym wzbogaceniem ogrodu dla kota może być również fontanna czy kaskada z szumiącą wodą.
Należy zwrócić uwagę również na podłoże znajdujące się w ogrodzie – nie powinno w nim zabraknąć naturalnych nawierzchni z trawy, piasku czy żwiru. Specjalna piaskownica dla kota może z powodzeniem służyć jako toaleta i ograniczyć brudzenie przez kota w ogrodzie.
Rośliny bezpieczne dla kotów w ogrodzie
Ogród przyjazny dla kota nie musi być wcale ubogi gatunkowo. Miłośnicy roślin mają do wyboru wiele gatunków roślin jednorocznych, bylin, drzew i krzewów nietoksycznych dla swoich mruczących podopiecznych. Za rośliny ogrodowe bezpieczne dla kotów uznawane są m.in.:
- szafirek armeński,
- słonecznik,
- kosmos,
- miskant chiński,
- rojnik,
- jeżówka purpurowa,
- pysznogłówka,
- żurawka,
- chaber,
- hibiskus,
- bratek,
- aksamitka,
- krwawnik.
- aster,
- niecierpek,
- fuksja,
- nasturcja,
- cynia,
- smagliczka,
- jaśminowiec,
- wyżlin,
- petunia,
- niezapominajka,
- stokrotka,
- kocanka,
- magnolia,
- ogórek,
- dynia,
- cukinia,
- mahonia,
- bambus,
- nachyłek,
- forsycja,
- rozchodnik,
- floks,
- malwa,
- turzyca.
Ogrodowe rośliny lubiane przez koty
Chociaż koty nie uchodzą za szczególnych fanatyków zieleni, również one mają swoje ulubione rośliny. Jakie rośliny lubią koty?
Jak dobrze wiedzą wszyscy kociarze, w rankingu roślin atrakcyjnych dla kotów króluje kocimiętka. Ta popularna bylina zaliczana do rodziny jasnotowatych zawiera nepetalakton – substancję wywołującą u niektórych kotów stan krótkotrwałej euforii. Wrażliwość na kocimiętkę jest cechą osobniczą – reaguje na nią ok. ⅔ kotów. Kocimiętka ma niewielkie, białe lub fioletowoniebieskie kwiaty i trójkątne, karbowane liście. Kwitnie w okresie od czerwca do września. Dorasta do 1,2 m. Preferuje stanowiska słoneczne, o dobrze przepuszczalnej, piaszczystej glebie.
Kocimiętka jest rośliną miododajną, która przyciąga do ogrodu owady. Polecana jest głównie do ogrodów naturalistycznych i wiejskich. Warto sadzić ją na łąkach kwietnych i skalniakach. Kocimiętkę można wykorzystać do wydzielenia w ogrodzie specjalnej strefy dla kota – wiele zwierzaków chętnie przebywa w miejscu, gdzie jest posadzona.
Kolejną ogrodową rośliną lubianą przez koty jest kozłek lekarski, popularnie nazywany walerianą. Kozłek lekarski jest rośliną leczniczą o właściwościach uspokajających, a głównym pozyskiwanym z niego surowcem jest korzeń. Uprawiany jest jako roślina dwuletnia. Kwitnie w okresie od czerwca do sierpnia. Roślina wytwarza drobne, baldachowate – białe lub różowawe – kwiaty o przyjemnym miodowym zapachu. Osiąga wysokość do 2 m.
Waleriana działa na koty w podobny sposób jak kocimiętka. Reaguje na nią około 50% kotów. W ogrodzie kozłek lekarski najlepiej rośnie na glebach żyznych, piaszczysto-gliniastych. Można uprawiać go w półcieniu lub na stanowiskach słonecznych. Kozłek lekarski, podobnie jak kocimiętka, pasuje do ogrodów wiejskich i naturalistycznych.
Za koci afrodyzjak uznawane są również pnącza z rodzaju aktinidia. Wiele kotów chętnie podgryza liście i pędy minikiwi i ociera się o tę roślinę. Aktinidia ussuryjska (Actinidia polygama), tak jak kocimiętka i waleriana, może wywołać u niektórych kotów stan euforii. Aktinidie dorastają do 20 m. Rośliny te wytwarzają jadalne owoce, bogate w witaminę C. W ogrodzie należy zapewnić im słoneczne stanowisko, z żyzną, lekko wilgotną glebą oraz podpory.
By zafundować kotu w ogrodzie przyjemny relaks, warto zasadzić w nim tymianek. Ta niewielka krzewinka (20-30 cm) wydziela silny zapach, który przyciąga nie tylko owady, ale również koty. Macierzanka tymianek ma drobne, dzwonkowate – zwykle różowe lub fioletowe – kwiaty, które pojawiają się od maja do października. Tymianek preferuje gleby lekkie, piaszczyste i stanowiska ciepłe, słoneczne. Zimą może przemarzać. Macierzanka tymianek polecana jest do ogrodów śródziemnomorskich i skalnych. Można uprawiać ją też w pojemnikach.
Inną rośliną atrakcyjną dla kotów jest ożanka (Teucrium marum), nazywana również kocim tymiankiem. Ożanki osiągają wysokość do 2 m. Mają niewielkie – białe, żółte, różowe lub niebieskie – kwiaty. Najlepiej rosną na stanowiskach nasłonecznionych, o lekkiej i dobrze przepuszczalnej glebie. Ożanka nie jest mrozoodporna, dlatego polecana jest głównie do uprawy w pojemnikach.
Kot w ogrodzie chętnie skorzysta również z ogródka ziołowego. Wiele ziół ma pozytywny wpływ na organizm zwierząt – pobudza apetyt, poprawia trawienie, wspomaga detoksykację. Aromatyczne rośliny często odstraszają także uciążliwe insekty, dlatego koty lubią wypoczywać w ich otoczeniu. Jeśli chcemy stworzyć zielnik dla kota w ogrodzie, możemy posadzić w nim m.in.:
- bazylię,
- miętę,
- rozmaryn,
- rumianek,
- nagietek lekarski,
- melisę,
- pietruszkę,
- szałwię,
- kolendrę,
- ogórecznik lekarski.
Zaaranżowanie kociej dżungli w ogrodzie nie jest wcale trudne. Kot w ogrodzie może czuć się równie dobrze jak jego opiekunowie. Rośliny bezpieczne dla kota do ogrodu umożliwiają stworzenie pięknych kompozycji, wśród których każdy mruczek będzie królem dżungli.