Rośliny przyjazne dla zwierząt

W zaroślach buszuje jeż, na kwiatach przysiadają wielobarwne motyle, a w tle słychać ptasie trele – ogród pełen zwierząt to marzenie każdego miłośnika przyrody. By sympatyczni goście jak najczęściej odwiedzali naszą okolicę, warto zadbać o jej odpowiednią aranżację. Jak stworzyć ogród przyjazny dla zwierząt? Jakie rośliny zwabią do ogrodu motyle, ptaki czy małe ssaki?

Ogród przyjazny zwierzętom – jak go zaprojektować?

Dzięki zwierzętom każdy ogród tętni życiem. Ich wizyty dają wyjątkową szansę bliskiego obcowania z naturą. Skrzydlaci i puchaci przybysze są jednak nie tylko czarujący, ale często również bardzo pożyteczni. Dzikie zwierzaki są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami. Pomagają zmniejszyć liczebność mszyc, komarów czy ślimaków. Zapylają rośliny i wspierają ich bujny wzrost. Spulchniają ziemię, przyczyniając się do poprawy warunków glebowych.

Aby owady, ptaki czy ssaki zadomowiły się w naszej okolicy, musi ona stać się dla nich prawdziwym azylem. Ogród pełni dla dzikich zwierząt dwie główne funkcje: schronienia i stołówki. Nie może zatem zabraknąć w nim kolczastych zarośli, wysokich traw, owocujących drzew i krzewów czy pachnących kwiatów.

Ogród przyjazny dla zwierząt musi charakteryzować się dużą różnorodnością roślin. Powinny znajdować się w nim przede wszystkim gatunki rodzime, o różnym tempie wzrostu i czasie kwitnienia. W ogrodzie trzeba wydzielić strefę gęsto zarośniętą, gdzie zwierzaki będą mogły schronić się przed drapieżnikami i gorącym słońcem czy uciąć sobie krótką drzemkę. Warto zaprojektować łąkę kwietną i pozostawić skrawek niekoszonej wysokiej trawy. Przyda się też niewielki staw lub inny zbiornik wodny. Lepiej gruntownie nie sprzątać opadających liści, patyków czy kamieni, nie karczować wszystkich chwastów i nie usuwać owocostanów przekwitłych roślin. W ogrodzie przyjaznym zwierzętom warto umieścić: hotele dla owadówdomki dla jeżykarmniki, poidełka i budki lęgowe dla ptaków. Wokół podwórka można stworzyć ogrodzenie z żywopłotu. Ogród naturalny, w którym nie stosuje się żadnych środków chemicznych, z pewnością spodoba się większości zwierzaków.

Rośliny przyjazne dla zwierząt

Rośliny wabiące owady

Zainteresowanie owadów w ogrodzie wzbudzają przede wszystkim barwne rabaty kwiatowe. Atrakcyjne dla owadów zapylających są zwłaszcza kwiaty w jaskrawych kolorach (czerwone, żółte, pomarańczowe), intensywnie pachnące, kwitnące długo i obficie. Aby zwabić do ogrodu motyle i pszczoły, warto zasadzić w nim rośliny miododajne – dostarczające nektaru (nektarodajne) czy spadzi (spadziodajne). Dobrze sprawdzą się m.in.: pierwiosnek, szałwia lekarska, orlik, dalia, jeżówka purpurowa, lawenda wąskolistna, chaber bławatek, macierzanka piaskowa, miodunka, żywokost lekarski. Rabaty kwiatowe najlepiej umieścić w miejscu silnie nasłonecznionym, w którym motyle będą mogły do woli wygrzewać się na słońcu. W ogrodzie powinny znaleźć się również wabiące owady krzewy i drzewa, np. róża, lipa, berberys, robinia akacjowa.

Rośliny przyjazne dla zwierząt

    

Rośliny przyjazne dla ptaków

Ptaki należą do najbardziej lubianych ogrodowych gości. Któż bowiem nie chciałby słuchać ich melodyjnych koncertów, śledzić z bliska ekspresyjnych zalotów czy obserwować pierwszych lotów świeżo opierzonych pisklaków. Pierzaste zwierzaki preferują ogrody bujnie obrośnięte krzewami i drzewami. Rośliny najlepiej łączyć w duże nasadzenia lub żywopłoty. Bezpieczne kryjówki i miejsca gniazdowania zapewnią ptakom wysokie drzewa liściaste o rozłożystych koronach (grab pospolity, dąb), iglaki (świerk, sosna), krzewy kolczaste (śliwa tarnina, głóg) i pnącza (np. winobluszcz pięciolistkowy). Na żywopłoty doskonale nadadzą się żywotniki i ligustry. W ogrodzie przyjaznym ptakom nie powinno też zabraknąć roślin dostarczających pożywienia przez cały rok. Dla amatorów roślinnych przekąsek warto posadzić: jarząb pospolity, bez czarny, ognik szkarłatny, słonecznik zwyczajny, szczeć pospolitą, kalinę koralową, aronię, rajską jabłoń, berberys, rokitnik wąskolistny, morwę. Owoce lub nasiona tych roślin stanowią dla ptaków nie lada atrakcję. Ptasi wielbiciele owadów ucieszą się natomiast, jeśli w ogrodzie znajdą rośliny miododajne, przyciągające insekty.

Rośliny przyjazne dla zwierząt

   

Rośliny przyjazne dla ssaków

Małe ssaki, ze względu na płochliwą naturę, rzadko zapuszczają w okolice domów. Jeśli marzy nam się, by w naszym ogrodzie zamieszkali jeż i wiewiórka, powinniśmy urządzić dla nich zaciszny kącik na skraju podwórka. Aby zwabić jeża do ogrodu, warto utworzyć w nim łąkę kwietną, na której chętnie będą przebywać owady, stanowiące główne pożywienie kolczastego ssaka. Na krańcu podwórka należy pozostawić strefę porośniętą wysokimi trawami. Nie można zapomnieć o drzewach liściastych – opadające liście stanowią świetny materiał na zimowe schronienie dla jeża. Wiewiórkę do ogrodu mogą przyciągnąć wysokie drzewa, dostarczające kryjówek i pożywienia. Uroczy rudzielec na pewno z chęcią poczęstuje się owocami dębuorzecha włoskiegoleszczyny czy buka.

Rośliny przyjazne dla zwierząt

    

Rośliny przeciągające płazy

Płazy to zwierzęta wodno-lądowe, które szczególnie chętnie przebywają w wilgotnych i podmokłych okolicach. Ich zainteresowanie z pewnością wzbudzi oczko wodne znajdujące się w ogrodzie. Warto pamiętać o gęstym obsadzenie przybrzeżnej strefy zbiornika. W ogrodzie przyjaznym płazom nie może zabraknąć roślin wodnych i bagiennych, tj. niezapominajka wodna, tojeść rozesłana, pałka wodna, kosaciec żółty, moczarka kanadyjska, wywłócznik kłosowy.

Rośliny przyjazne dla zwierząt

    

Rośliny bezpieczne dla psów i kotów

Aranżując ogród, powinniśmy pamiętać o zwierzętach domowych. Jeśli chcemy, by nasz czworonożny pupil mógł bezpiecznie korzystać z uroków ogrodu, musimy wyeliminować z niego toksyczne rośliny. Niebezpieczne okazy możemy również umieścić w miejscach niedostępnych dla zwierzaka (np. za ogrodzeniem, na podwyższeniu, w zawieszanych donicach). Do roślin ogrodowych bezpiecznych dla psów i kotów zalicza się większość ziół. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zatem założenie ogródka ziołowego, w którym posadzimy m.in.: melisę, bazylię, rumianek, imbir, rozmaryn, tymianek. Koty z pewnością ucieszą się, jeśli w ogrodzie natrafią na kocimiętkę lub kozłek lekarski, które potrafią wprawić je w stan euforii. Do innych roślin nietoksycznych dla psów i kotów należą m.in.: aksamitka, nasturcja, lawenda, werbena ogrodowa, fuksja, fiołek trójbarwny, nagietek lekarski.