W Finlandii posiadanie sauny jest równie powszechne jak posiadanie wanny, a tradycję gorących “kąpieli” praktykuje się od ponad 2 tys. lat. W Polsce prywatna sauna wciąż uchodzi za luksus. Niektórych przed zakupem powstrzymuje brak funduszy, innych – ograniczony metraż domu. O ile dziurawy budżet utrudnia sprawę, o tyle wielkość domu nie ma żadnego znaczenia. Zgodnie z fińską tradycją miejsce sauny jest w ogrodzie.
Saunę wolnostojącą można zbudować samodzielnie, ale znacznie prościej sięgnąć po gotowe rozwiązanie. W sprzedaży znajdziemy sauny w różnych rozmiarach i kształtach. Jakie zalety skrywa sauna ogrodowa, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze i jaką sumę przeznaczyć na zakup? Podpowiadamy!
Fot. MEGIW
Sauna dobra dla zdrowia i urody
O leczniczych właściwościach sauny mówi się bardzo dużo. Nie wszystkie informacje znajdują potwierdzenie w rzeczywistości (i w badaniach naukowych), ale jedno jest pewne: regularne saunowanie przynosi wiele dobrego. Po pierwsze gorące “kąpiele” działają niezwykle odprężająco. Pomagają się wyciszyć, zrelaksować i rozluźnić całe ciało. Ich dobroczynny wpływ odczują przede wszystkim sportowcy, osoby zmęczone i przepracowane. Częste wizyty w saunie sprzyjają walce z nadmiernymi kilogramami (pod warunkiem, że są traktowane jako dodatek do diety i ćwiczeń fizycznych), poprawiają wygląd i kondycję skóry, zwiększają odporność organizmu. Oprócz tego przynoszą chwilowe ukojenie w przypadku bólu mięśni, stawów, czy kręgosłupa. Sauna może być traktowana jako element terapii wspierającej w wielu schorzeniach. Pamiętajmy jednak, żeby zasięgnąć rady specjalisty, zanim zdecydujemy o włączeniu tej metody do leczenia.
Relaks blisko natury – dlaczego warto postawić saunę w ogrodzie?
Sauna zewnętrzna może budzić pewne obawy. Jak będzie sprawdzać się zimą? Czy paradowanie po ogrodzie, gdy na zewnątrz panuje mróz, to dobry pomysł? Gdzie przechowywać ubrania w trakcie saunowania?
Przede wszystkim nie powinny nas martwić skrajne różnice temperatur. Zgodnie z zaleceniami po kilkunastu minutach spędzonych w saunie należy schłodzić ciało za pomocą zimnego prysznica, zanurzyć się w drewnianej beczce z wodą lub – na modłę fińską – w potoku albo przerębli. Równie dobrze możemy zanurkować w zaspie śniegu albo pospacerować po zimowym ogrodzie. Co się tyczy ubrań, ich przechowywanie nie nastręcza żadnych problemów. Większość saun wolnostojących jest wyposażona w niewielki przedsionek, w którym znajdzie się miejsce na wieszak albo podręczną półkę.
Zima to zdecydowanie najlepsza pora na kąpiel w saunie ogrodowej. Dostarcza bowiem niezapomnianych wrażeń. Wyobraź sobie tylko, że siedzisz w rozgrzanym pomieszczeniu, twoje ciało jest całkowicie odprężone, a po skórze spływają kropelki potu. W międzyczasie spoglądasz za okno, widzisz ogród otulony białym kożuchem i wirujące na wietrze płatki śniegu. Czy istnieje lepszy sposób na zakończenie męczącego, zimowego dnia?
Fot. MEGIW
Jaką saunę ogrodową wybrać?
Zasadniczo mamy do wyboru dwa rodzaje saun zewnętrznych:
- sauny ogrodowe domki, czyli drewniane altanki z płaskim lub spadzistym dachem, wyposażone w kabinę z sauną oraz niewielką przebieralnię. Niektóre modele posiadają zadaszony taras, na którym może stanąć balia ogrodowa albo wygodna ławka do siedzenia. Domki z małą sauną mieszczą maks. 4-5 osób (kabina o wymiarach ok. 2×2 m + przedsionek), domki z dużą sauną – maks. 8-10 osób (kabina o wymiarach ok. 4×2 m + przedsionek).
- sauny ogrodowe beczki ustawione w pionie albo poziomie. Prezentują się najlepiej w ogrodach wiejskich, rustykalnych, a także na terenach górskich (jako jedna z atrakcji kurortu, spa czy pensjonatu).
Sauna zewnętrzna stanowi integralny element ogrodu. Warto więc zadbać, żeby pasowała do otoczenia. W minimalistycznie zaaranżowanych ogrodach sprawdzą się nowoczesne sauny ogrodowe z płaskim dachem i dużym przeszkleniem. W ogrodach rustykalnych i wiejskich mogą zagościć beczki drewniane lub klasyczne domki z dachem spadzistym.
Fot. www.puszcza-notecka.pl
Sauna zewnętrzna: wyposażenie i wymagania techniczne
Przed zamontowaniem sauny ogrodowej wystarczy spełnić dwa podstawowe warunki. Po pierwsze trzeba przygotować stabilne, płaskie podłoże – najlepiej betonową wylewkę lub kostkę brukową. Po drugie należy zadbać o przyłącze elektryczne, niezbędne do podpięcia pieca i oświetlenia wewnętrznego.
Jakie elementy wchodzą w skład zestawu, a o które z nich musimy zatroszczyć się samodzielnie? Z reguły cena sauny obejmuje całą konstrukcję domku/beczki wraz z podłogą, izolacją ścian, pokryciem dachu (papą lub gontem), obudową na piec, oświetleniem i ławeczkami. Osobno należy zakupić piec do sauny (najlepiej u tego samego producenta), zapłacić za prace montażowe, impregnację i pomalowanie konstrukcji.
Piec do sauny ogrodowej – opalany drewnem czy elektryczny?
Aktualnie lepszym rozwiązaniem jest zakup pieca elektrycznego. Obsługa pieca opalanego drewnem wymaga więcej pracy i wcześniejszych przygotowań (trzeba zaopatrzyć się w opał). Konstrukcja domku/beczki musi być wyposażona w przewód dymowy i odpowiednio przestronna, tak aby piec znalazł się w bezpiecznym oddaleniu od ścian i ławek (minimum 50 cm).
Piec elektryczny umożliwia łatwe sterowanie temperaturą czy poziomem wilgotności powietrza. Urządzenie zda egzamin jako piec do sauny fińskiej (suchej), jak również sauny mokrej. Większość dostępnych modeli jest bowiem wyposażona w kosz na kamienie, które można polewać wodą w celu zwiększenia wilgotności. Biorąc pod uwagę kwestie ekologiczne i nowe przepisy odnośnie kotłów na paliwa stałe, zakup pieca elektrycznego wydaje się znacznie lepszą inwestycją.
Fot. MEGIW
Cena sauny ogrodowej
Zakup sauny ogrodowej to duża inwestycja. Trzeba przygotować się na wydatek rzędu 15-25 tys. zł (uwzględniając zakup pieca i prace montażowe). O cenie sauny decyduje kilka czynników: przede wszystkim jej wielkość, sposób wykończenia, jakość drewna (najlepszy świerk skandynawski, cedr kanadyjski) i rodzaj pieca.