Niewłaściwe nawadnianie ogrodu może wyrządzić poważne szkody. Żółknący trawnik, opadające liście, usychające korzenie – to tylko niektóre skutki niedoboru wody w podłożu. Aby zapewnić swoim roślinom odpowiednią ilość wody, bez spędzania wielu godzin na podlewaniu, coraz więcej osób decyduje się na system automatycznego nawadniania ogrodu. Dla jego sprawnego działania niezbędna jest regularna konserwacja. Na czym polega serwis nawadniania ogrodu? Dlaczego warto regularnie przeprowadzać serwisowanie systemu automatycznego nawadniania?
System automatycznego nawadniania ogrodu – zalety
Zapewnienie roślinom odpowiedniej ilości wody to wbrew pozorom niełatwe zadanie. Podlewanie konewką czy wężem ogrodowym, zwłaszcza w przypadku dużych ogrodów, często okazuje się czasochłonne i nieefektywne. System automatycznego nawadniania ogrodu pozwala znacznie uprościć i zautomatyzować ten proces. Dzięki niemu nie musimy spędzać wielu godzin na podlewaniu roślin i trawnika. Mamy też pewność, że nasze rośliny otrzymają odpowiednią ilość wody podczas naszej nieobecności np. w czasie urlopu. Możemy ponadto samodzielnie zaprogramować odpowiednie pory nawadniania, ograniczając straty wody na skutek parowania.
Nowoczesne systemy automatycznego nawadniania ogrodu wyposażone są w czujniki deszczu i wilgotności, dzięki czemu dostosowują swoje działanie do warunków otoczenia. W ten sposób eliminują niepotrzebne podlewanie i pozwalają oszczędzać wodę. Dodatkowo – w przypadku standardowego ręcznego podlewania woda często gromadzi się jedynie na powierzchni – przez co rośliny nie mogą jej wykorzystać. Dzięki instalacjom automatycznego nawadniania woda może dotrzeć do głębszych warstw ziemi – co sprzyja rozwojowi mocnego systemu korzeniowego i zapewnia optymalne warunki do rozwoju roślin.
System automatycznego nawadniania – z czego się składa?
System automatycznego nawadniania to instalacja pozwalająca na dostarczenie wody roślinom w sposób automatyczny i niemal bezobsługowy.
Proste systemy nawadniające do ogrodu składają się z:
- – przewodów doprowadzających (rur, złączek, zaworów) – doprowadzają wodę od źródła do urządzeń nawadniających
- – pompy – zasila system nawadniający
- – sterownika – automatycznie uruchamia i wyłącza system
- – czujnika deszczu – jest zintegrowany ze sterownikiem. Wykrywa opady deszczu i w sposób automatyczny wyłącza podlewanie przy określonej intensywności opadów
- – czujnika wilgotności – uruchamia nawadnianie przy określonej wilgotności podłoża
- – linii kroplujących – doprowadzają wodę bezpośrednio pod rośliny. Przeznaczone do nawadniania m.in. rabat bylinowych, żywopłotów, sadu, warzywnika, rzadkich nasadzeń z krzewów i drzew
- – zraszaczy (wahadłowych, obrotowych, wynurzalnych) – rozprowadzają wodę na określonym obszarze. Różnią się zasięgiem i trajektorią ruchu. Polecane przede wszystkim do nawadniania trawników, rabat kwiatowych i gęstych nasadzeń
- – ujęcia wody – z niego pobierana jest woda do nawadniania ogrodu. Może być nim studnia, wodociąg czy zbiornik z deszczówką.
Dodatkowo system automatycznego nawadniania można rozbudować o inne elementy m.in.:
- – dozownik nawozów – w czasie nawadniania dostarcza roślinom nawozy rozpuszczone w wodzie
- – zbiornik na deszczówkę – pozwala wykorzystać wodę deszczową do nawadniania ogrodu.
Serwis nawadniania – dlaczego jest istotny?
System automatycznego nawadniania praktycznie nie wymaga obsługi. Po montażu i uruchomieniu wszystkich urządzeń może działać bez większej ingerencji ze strony właścicieli ogrodu. Aby jednak jego działanie było efektywne i mógł służyć nam przez długie lata, musimy pamiętać o jego regularnym serwisowaniu.
Serwis systemu nawadniania obejmuje:
• przegląd działania wszystkich elementów instalacji nawadniających,
• przygotowanie systemu nawadniania do zimy,
• ponowne uruchomienie systemu automatycznego nawadniania,
• naprawę usterek,
• modyfikację i rozbudowę systemu nawadniania.
Regularne serwisowanie systemu nawadniania ogrodu pomaga nie tylko przedłużyć jego eksploatację, ale także ograniczyć koszty związane z naprawą i wymianą uszkodzonych urządzeń. Głównym jego celem jest konserwacja, czyli okresowe wykonanie zabiegów niezbędnych do utrzymania sprawnego działania całego systemu. Serwis instalacji nawadniających rozpoczyna się zwykle od przeglądu wszystkich elementów (m.in. zraszaczy, zaworów, złączek, przewodów, filtrów, czujników, sterowników). Dzięki temu fachowcy mogą w porę dostrzec i naprawić drobne usterki czy nieszczelności, które często nie są widoczne, a mogą po pewnym czasie doprowadzić do poważnej awarii całego systemu.
Kluczowym elementem konserwacji systemu automatycznego nawadniania jest oczyszczenie zraszaczy i filtrów z organicznych i nieorganicznych zanieczyszczeń. Znajdujące się w wodzie zanieczyszczenia powodują zapychanie się tych urządzeń, co przekłada się na zmniejszenie wydajności działania całego systemu. Oczyszczenie zraszaczy i filtrów pozwala poprawić przepływ wody, co w konsekwencji poprawia działanie całego systemu nawadniającego. Fachowcy dokonują ponadto ponownej regulacji działania systemu i jego uruchomienia.
Kolejnym bardzo ważnym zabiegiem wykonywanym w ramach prac serwisowych jest przygotowanie systemu automatycznego nawadniania do zimy i zabezpieczenie go przed niskimi temperaturami. Aby w trakcie mrozów nie doszło do uszkodzenia instalacji, przed nadejściem zimy niezbędne jest opróżnienie systemu z wody i odcięcie dopływu wody. Usuwanie wody z instalacji nawadniających zwykle przeprowadzane jest za pomocą sprzężonego powietrza. Czasami konieczny jest także demontaż niektórych elementów systemu znajdujących się na zewnątrz (np. programatora) wrażliwych na niskie temperatury.
W ramach serwisu nawadniania możemy ponadto zlecić montaż dodatkowych elementów lub ich modyfikację. Dzięki temu nasz system nawadniający w ogrodzie będzie zawsze dopasowany do aktualnych potrzeb roślin i aranżacji przestrzeni.
Serwis systemu automatycznego nawadniania – kiedy należy go przeprowadzić?
Serwisowanie systemu automatycznego nawadniania ogrodu można przeprowadzić zarówno w celach konserwacyjnych, jak i naprawczych. Serwis nawadniania, polegający na sprawdzeniu i oczyszczeniu elementów, powinniśmy wykonać przynajmniej raz w roku. Prace konserwacyjne z reguły najlepiej przeprowadzić wiosną, przed rozpoczęciem nowego sezonu ogrodniczego, kiedy przygotowujemy się do ponownego uruchomienia systemu automatycznego nawadniania.
Jeśli nasz system nie jest wyposażony w zawory odwadniające, dodatkowo powinniśmy jesienią zlecić opróżnienie instalacji z wody i jej zabezpieczenie przed zimą. Serwis systemu nawadniania ogrodu jest ponadto niezbędny, jeśli występują jakiekolwiek problemy w działaniu instalacji nawadniających – pozwoli odnaleźć przyczynę problemów i naprawić uszkodzone elementy. Dodatkowo warto poprosić o pomoc fachowców w przypadku przeprowadzania gruntownych zmian w ogrodzie – wykonywania nowych nasadzeń, ścieżek czy elementów małej architektury. Z pewnością pomogą nam odpowiednio zmodernizować system automatycznego nawadniania.
Bardzo ważne jest także samodzielne kontrolowanie działania systemu, które umożliwia szybkie wykrycie awarii. W tym celu warto regularnie wykonywać:
– przepłukiwanie przewodów kroplujących i rur,
– kontrolę ciśnienia i natężenia przepływu w różnych punktach systemu – pozwala wykryć nieszczelności.
Regularne serwisowanie systemu automatycznego nawadniania ogrodu zapewni jego długie i sprawne działanie. Nie warto więc z niego rezygnować i narażać się na wysokie koszty naprawy oraz wymiany urządzeń nawadniających.