Sprzedajesz dom? Zadbaj o ogród, a zarobisz więcej
Sprzedajesz dom? Zadbaj o ogród, a zarobisz więcej

Zamiast szarego asfaltu, zatłoczonych ulic i hałasujących samochodów cisza, spokój i otoczenie zieleni. Wyprowadzka z ciasnego bloku do własnego domu z ogrodem to marzenie wielu osób. Przy wyborze przyszłego miejsca zamieszkania większość kupujących zwraca uwagę nie tylko na wygląd i funkcjonalność budynków, ale również na aranżację ogrodu. Jak zadbać o ogród, by zwiększyć wartość nieruchomości? 

Ogród – dodatkowy atut nieruchomości

Możliwość bliskiego obcowania z naturą i korzystania z uroków własnej zielonej przestrzeni to jeden z głównych motywów skłaniających do wyprowadzki poza miasto. Szukając idealnego miejsca zamieszkania, potencjalni kupcy kierują się zarówno czynnikami związanymi bezpośrednio z nieruchomością (położenie, wielkość działki i budynków, wiek i poziom eksploatacji), jak i jej otoczeniem (warunki mikroklimatyczne, ukształtowanie terenu, przyroda). 

Ogród znacząco zwiększa atrakcyjność nieruchomości i nierzadko może przesądzić o jej zakupie. Dla mieszkańców miast dom z ogrodem stanowi realizację marzenia o własnej zacisznej zielonej oazie. Dzięki niemu budynki zyskują piękną oprawę. Ogród rozszerza przestrzeń, wzbogaca przydomowe otoczenie, czyni je uporządkowanym i spójnym z budynkami. Wpływa też pozytywnie na mikroklimat panujący w otoczeniu. Stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu i spotkań towarzyskich. Dom z ogrodem jest poszukiwany zwłaszcza przez rodziny z dziećmi, które chcą stworzyć dla maluchów miejsce do zabawy na świeżym powietrzu. Ogród pełni funkcję użytkową, ozdobną i rekreacyjną. Można więc uczynić z niego jeden z największych atutów nieruchomości. Zadbany ogród często nie tylko pozwala osiągnąć większy zysk ze sprzedaży, ale również przyspieszyć transakcję nawet o kilka miesięcy. Co jednak zrobić, by ogród zwiększył wartość nieruchomości? 

Jak ogród wpływa na wartość nieruchomości?

Wydatki na utrzymanie ogrodu to inwestycja w całą nieruchomość. Co istotne – w przeciwieństwie do innych inwestycji – ogród wraz z upływem czasu nie traci swoich walorów, ale często zyskuje jeszcze na wartości. Każda złotówka wydana na ogród to zysk nawet 2 zł. Zadbany i odpowiednio zaaranżowany ogród może zwiększyć wartość nieruchomości średnio o 5-20%. 

W nowoczesnym budownictwie i na rynku domów luksusowych ogród stanowi integralny element nieruchomości. Piękny ogród może jednak podnieść wartość nawet tych nieruchomości, które ze względu na wiek lub duży stopień eksploatacji prezentują się na pierwszy rzut oka niezbyt atrakcyjnie. Na ograniczonej przestrzeni (w miastach) już sam dostęp do nawet niewielkiego ogrodu może wpłynąć pozytywnie na wartość nieruchomości. Na terenach wiejskich, gdzie niemal każdy dom otacza zieleń, liczą się przede wszystkim unikalne atuty ozdobne ogrodu i jego funkcjonalność. 

O tym, czy ogród zachęci potencjalnych nabywców do zakupu nieruchomości, może też zadecydować pora roku, w jakiej odbywa się transakcja. Ogrody prezentują się w pełnej krasie wiosną i latem, a zimą często tracą wiele uroku. Warto pamiętać, że o ile zadbany ogród może zwiększyć wartość nieruchomości i przekonać potencjalnych nabywców do zakupu, zaniedbane otoczenie działa dokładnie odwrotnie. Większość osób obawia się dodatkowych kosztów związanych z modernizacją takiego ogrodu. Zaniedbany ogród nie jest najlepszą wizytówką dla właścicieli i często zwiastuje, że cała nieruchomość może wymagać licznych remontów. 

Sprzedajesz dom? Zadbaj o ogród, a zarobisz więcej

Do najważniejszych elementów wpływających na postrzeganie ogrodu przez kupujących należą:

  

  • wielkość i przestrzenny podział ogrodu – duży ogród z wydzielonymi strefami (wypoczynkową, dziecięcą, reprezentacyjną, użytkową) daje możliwość wszechstronnego użytkowania i pozwala pogodzić różnorodne potrzeby całej rodziny. Mały ogród może być natomiast postrzegany jako łatwiejszy w utrzymaniu i mniej pracochłonny, co jest ważne dla seniorów czy osób zapracowanych.
  • architektura ogrodowa i wyposażenie – elementy architektoniczne i wypoczynkowe (np. altana, basen, taras, betonowy grill, składzik na narzędzia, piaskownica dla dzieci, meble ogrodowe) decydują o funkcjonalności ogrodu. Ich obecność świadczy o tym, że ogród jest w pełni wyposażony i gotowy do użytku. 
  • roślinność – rośliny w ogrodzie muszą być zdrowe, intensywnie wybarwione, wyrośnięte i wypielęgnowane (np. przycięte). Kompozycje powinny składać się z roślin kwitnących o różnych porach roku, tak aby ogród zachowywał piękny wygląd o każdej porze roku. Roślinność musi być dopasowana do budynków i podkreślać charakter ogrodu. Ciekawe, przyciągające wzrok gatunki mogą wpłynąć pozytywnie na atrakcyjność ogrodu. Jednak obecność wielu egzotycznych czy trudnych w pielęgnacji gatunków może stworzyć wrażenie, że ogród będzie trudny w pielęgnacji. 
  • zagospodarowanie ogrodu i możliwość modyfikacji – dojrzały i dobrze zagospodarowany ogród jest ceniony przez kupujących. Pożądane jest jednak, by ogród był łatwy do modyfikacji oraz eksploatacji i pozwalał na realizowanie ogrodniczych planów. Ogród, w którym każdy skrawek ziemi jest wypełniony, ma niewielki potencjał do rozwoju. Podobnie misterne konstrukcje w ogrodzie (np. oczko wodne, kamienne schody) niekiedy stoją w sprzeczności z wizjami przyszłych właścicieli. 
  • nawierzchnie i ogrodzenia – nawierzchnie i ogrodzenia powinny być dopasowane pod względem koloru i materiału do stylu ogrodu oraz elementów wyposażenia. Nie mogą być zniszczone, popękane lub zabrudzone. Ogrodzenie musi zapewniać prywatność i poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowym atutem dla kupujących może być ogrodzenie w formie żywopłotu. 

Jak zaaranżować ogród, aby zwiększyć wartość nieruchomości?

Aby ogród prezentował się atrakcyjnie dla zainteresowanych zakupem nieruchomości, nie trzeba wcale dokonywać w nim kompleksowych zmian. Często wystarczą proste triki, by znacząco odmienić wygląd otoczenia, dodać mu świeżości i blasku. Garden staging, czyli profesjonalne przygotowanie ogrodu do sprzedaży, polega na odpowiednim uporządkowaniu i zaaranżowaniu zielonej przestrzeni, w taki sposób, by prezentowała się naturalnie i ukazywała potencjał miejsca. Ważne jest przy tym, by nie narzucać kupującym swojej wizji, a jedynie wyeksponować unikalne walory ogrodu. 

Przygotowania ogrodu do sprzedaży najlepiej rozpocząć od ogólnego sprzątania. Należy uporządkować ogród – zagrabić liście, wyrównać teren, usunąć kretowiska, zebrać gałązki, schować narzędzia ogrodnicze i przedmioty codziennego użytku. Warto także sprawdzić stan mebli ogrodowych, oświetlenia, ogrodzenia i nawierzchni. Trzeba dokonać naprawy lub wymiany zepsutych elementów – nie ma bowiem nic gorszego niż niedziałające urządzenia albo rozpadające się meble, na jakie natrafia kupujący. Jeśli wygląd ogrodzenia lub mebli jest daleki od idealnego, warto dokonać renowacji. Nie można zapomnieć ponadto o ogrodowych nawierzchniach – kostkę brukową należy dokładnie wyczyścić, a żwirowe ścieżki wysypać świeżym żwirem. Koniecznie trzeba oczyścić oczko wodne, fontannę lub basen. Jeżeli nasz ogród ma jakieś widoczne defekty, spróbujmy je zamaskować np. za pomocą elementów dekoracyjnych, roślin, parawanów lub płotków. 

Po wstępnym uporządkowania ogrodu powinniśmy zadbać o roślinność. W pięknym ogrodzie nie może zabraknąć wypielęgnowanego i starannie przystrzyżonego trawnika. Przed przyjazdem kupujących powinniśmy skosić murawę, wyrównać brzegi i uzupełnić wszystkie ubytki. Jeśli trawnik wygląda niezbyt efektownie, warto sięgnąć po trawę z rolki. Dzięki niej w ciągu 1 dnia zyskamy piękny, równy i gęsty trawnik o dojrzałym wyglądzie. Szczególną uwagę musimy zwrócić również na stan naszych rabat. Trzeba z nich usunąć chwasty, stare i zniszczone rośliny. Warto przyciąć te okazy, które zbyt bujnie się rozrosły. Aby odświeżyć wygląd rabat, można dosadzić kilka nowych kwitnących roślin i dosypać świeżej ściółki wokół roślin. Należy pamiętać także o wyrównaniu żywopłotu

Sprzedajesz dom? Zadbaj o ogród, a zarobisz więcej

Wyjątkowe miejsce w ogrodzie zajmuje strefa relaksu. Warto więc odpowiednio ją wyeksponować. W ogrodzie nie może zabraknąć stołu, krzeseł czy ławek. Dodatkowo strefę relaksu można wzbogacić hamakiem czy leżakiem. Aby nadać odpowiednią oprawę strefie wypoczynkowej, można w jej otoczeniu umieścić donice z kwiatami, na drzewach rozwiesić lampiony, a na stole ustawić kosz ze świeżymi owocami.

Na koniec warto dodać dekoracje, które ubarwią ogród i stworzą w nim przyjemny nastrój. Niezawodnym sposobem na wzbogacenie kolorystyki ogrodu jest ustawienie w nim roślinnych kompozycji w donicach. Można skorzystać także z podwyższanych rabat, kwietników, kamiennych obwódek czy wiszących roślin. Warto stworzyć barwne kompozycje z sezonowych, obficie kwitnących gatunków (np. krokusów, tulipanów, bratków, dalii, pelargonii, stokrotek, wrzosów, astrów). W najbardziej reprezentacyjnej frontowej części ogrodu można posadzić w roli solitera silnie przyciągającą wzrok roślinę (np. magnolię, migdałek trójklapowy, cyprysik, świerk kłujący). Ogrodowy pejzaż można wzbogacić ponadto rzeźbami czy lampami dopasowanymi do stylistyki otoczenia. Z dekoracjami nie należy jednak przesadzać – lepiej stosować je z umiarem, by kupujący mogli wyobrazić sobie własne aranżacje. 

Wprowadzenie kilku prostych zmian w ogrodzie to doskonały sposób na zwiększenie wartości nieruchomości i przekonanie do zakupu niezdecydowanych.