Wybór miejsca zamieszkania to jedna z najważniejszych życiowych decyzji. Duży wpływ na komfort mieszkania ma nie tylko łatwy dostęp do pracy, sklepów, usług i ośrodków kultury. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z roli zieleni w życiu. Mieszkanie w otoczeniu terenów zieleni jest znacznie bardziej atrakcyjne niż to usytuowane pośród szarych ulic. Jak dostęp do terenów zieleni wpływa na wartość nieruchomości?
Tereny zieleni – odskocznia od miejskiego życia
Do najważniejszych terenów zieleni w miastach należą: parki, lasy, zieleńce, ogródki działkowe, bulwary. Tereny zieleni zaspokajają różnorodne ludzkie potrzeby. Kształtują walory społeczne, kulturalne i przyrodnicze otoczenia. Są miejscem, w którym toczy się znaczna część codziennego życia. Służą jako przestrzeń do rekreacji, uprawiania sportu, wypoczynku, spotkań towarzyskich. Nierzadko są miejscem integracji lokalnej społeczności i budowania relacji sąsiedzkich.
Tereny zieleni dają szansę zbliżenia się do natury nawet w centrum dużego miasta. W parkach i lasach można nie tylko napawać się widokiem roślin, wdychać świeże powietrze, ale również obserwować ptaki czy wiewiórki. Przebywanie wśród zieleni relaksuje, wycisza, poprawia nastrój – co jest wyjątkowo istotne dla osób żyjących w miejskim pędzie i ciągłym stresie. Obcowanie z naturą ma pozytywny wpływ na zdrowie – obniża ciśnienie i poprawia odporność.
Tereny zieleni zwiększają estetykę otoczenia. Nowoczesne osiedla położone wśród zieleni uznawane są za prestiżowe i przyjazne dla mieszkańców. Nie bez znaczenia są ich walory proekologiczne – tworzenie zielonych osiedli i budynków wpisujących się w naturę to jeden z dominujących trendów na rynku nieruchomości ostatnich lat. Zieleń kształtuje unikalny charakter osiedli, a przez to daje mieszkańcom poczucie znalezienia własnego wyjątkowego miejsca na ziemi.
Bliskość terenów zieleni ma też bezpośredni wpływ na warunki panujące w otoczeniu. Rośliny w miastach tłumią hałas, obniżają temperaturę, chronią przed wiatrem i oczyszczają powietrze. W ten sposób podnoszą komfort i standard życia mieszkańców. Mieszkańcy miast żyjący pośród zieleni są mniej narażeni na niedogodności spowodowane ruchem ulicznym i zanieczyszczeniami powietrza. Osiedla sąsiadujące z terenem zieleni uznawane są także za bezpieczniejsze.
Wszystko to sprawia, że obszary położone w pobliżu terenów zieleni są postrzegane jako bardziej atrakcyjne zarówno przez potencjalnych inwestorów, jak i przyszłych mieszkańców.
Nieruchomości w pobliżu terenów zieleni – dla kogo?
Mieszkanie z widokiem na park czy las to dla wielu osób spełnienie marzeń o własnym M. Zainteresowanie nieruchomościami położonymi w pobliżu terenów zieleni w ostatnich latach wyraźnie wzrosło. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z dobroczynnego wpływu zieleni na życie i samopoczucie.
Dostęp do terenów zieleni jest szczególnie istotny dla rodzin z dziećmi poszukujących miejsc do codziennych spacerów i zabaw. Sąsiedztwo terenów zieleni doceniają także właściciele psów, amatorzy aktywnego i ekologicznego stylu życia. Bliskość lasów czy parków jest szczególnie istotna dla osób, które musiały przenieść się ze wsi do miasta ze względów zawodowych, ale nie do końca odnajdują się w miejskim zgiełku. Nieruchomości położone w pobliżu terenów zieleni są poszukiwane zwłaszcza przez osoby o średnich i wysokich zarobkach. Co istotne – dla potencjalnych przyszłych mieszkańców liczy się nie tylko możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu. Park czy las położony tuż za oknem pozwala cieszyć się atrakcyjnym widokiem podczas przebywania w mieszkaniu.
Tereny zieleni a wartość nieruchomości
Cena nieruchomości położonych w pobliżu rozległych terenów zieleni może być nawet o 20% wyższa od tych usytuowanych pośród betonu i szarych ulic. Nawet niewielkie tereny zielone – parki i zieleńce – zwiększają wartość nieruchomości o ok. 2-5%. Sąsiedztwo terenów zieleni podnosi cenę zarówno mieszkań w blokach, jak i domów jednorodzinnych – choć w przypadku budynków wolnostojących wpływ ten jest z reguły większy. Klienci zdają sobie sprawę z zalet, jakie niesie otoczenie zieleni, dlatego są gotowi zapłacić więcej za nieruchomości usytuowane w zielonej okolicy.
Zieleń zwiększa nie tylko wartość mieszkań, ale również budynków gospodarczych i biurowych. Jej pozytywną rolę doceniają międzynarodowe korporacje, otwierające nowe oddziały w wielkich miastach. Zieleń, korzystnie wpływająca na samopoczucie pracowników, może podnieść efektywność ich pracy.
Mieszkania w otoczeniu zieleni – co wpływa na ich atrakcyjność?
Co decyduje o wyborze miejsca zamieszkania? Do głównych kryteriów, jakie biorą pod uwagę osoby poszukujące mieszkania, należą: cechy nieruchomości (wiek, metraż), sąsiedztwo, układ przestrzenny ulic, odległość od miejsca pracy, dostęp do szkół, służby zdrowia, ośrodków kultury, komunikacja, jakość powietrza.
Choć sąsiedztwo terenów zieleni nie jest kluczowym czynnikiem przy wyborze lokalizacji, coraz więcej osób uwzględnia je przy zakupie mieszkania. Z badań „Global Garden Report 2012” wynika, że aż 74% ankietowanych jest gotowych zapłacić więcej za nieruchomość położoną w zielonej okolicy. Za najważniejsze korzyści wynikające z korzystania z terenów zieleni ankietowani uznali: spacery (53%), relaks (46%), spokój i ciszę (43%). Aż 51% respondentów chciałoby, żeby w ich miastach było więcej terenów zieleni. 40% pytanych uznało obecność zieleni za ważny czynnik przy wyborze miejsca zamieszkania.
Nie wszystkie tereny zieleni są postrzegane jako równie atrakcyjne. Na wartość nieruchomości największy wpływ mają tereny zielone położone w bezpośrednim sąsiedztwie budynku. Przy większych odległościach, wpływ terenów zieleni na cenę nieruchomości jest mniejszy, a decydujące znaczenie mają inne czynniki związane bezpośrednio z lokalizacją lub stanem budynku.
Różnica w cenie nieruchomości uzależniona jest także od wielkości terenów zieleni – im większa powierzchnia, tym wyższa cena. Pewne znaczenie ma rodzaj terenów zieleni – z analiz wynika, że za szczególnie atrakcyjne uznawane jest bliskie sąsiedztwo lasu. Mniej interesujący dla potencjalnych mieszkańców jest park. Wiele osób zwraca uwagę także na zieleń znajdująca się wewnątrz osiedli. Szczególnie atrakcyjne są tereny zieleni zapewniające różnorodne możliwości rekreacji i spędzania wolnego czasu, np. uprawiania sportów, wypoczynku.
Przyszli mieszkańcy zwracają również uwagę na wartość estetyczną terenów zieleni. Obszary zaniedbane, zdegradowane, obrośnięte gęstą roślinnością, niezagospodarowane nie zapewniają korzyści wizualnych, przez co nie tylko nie podnoszą wartości nieruchomości, ale nawet mogą wpłynąć na nią negatywnie.
Związek między wartością nieruchomości a otoczeniem zieleni może znacznie różnić się w zależności od okolicznych warunków. W gęsto zaludnionych miastach bliskość zieleni wydaje się mieć większe znaczenie niż na obszarach podmiejskich. Klienci często poszukują bowiem nieruchomości, które z jednej strony są otoczone zielenią, z drugiej zaś – znajdują się w dobrze skomunikowanej okolicy z łatwym dostępem do pracy i usług.
Przeprowadzka do miasta nie musi wiązać się z nieustanną tęsknotą za naturą. Wybór mieszkania położonego w zielonej okolicy to najlepszy sposób, by cieszyć się przyrodą nawet w milionowej aglomeracji.