Trawnik gobelinowy w ogrodzie – zalety, zakładanie, pielęgnacja

Piękna murawa to ozdoba każdego ogrodu. Niestety jej utrzymanie jest pracochłonne i zwykle niezbyt przyjazne dla środowiska. Wiele osób szuka więc alternatywny dla trawnika ozdobnego. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się łąki kwietne w ogrodzie. To jednak niejedyny sposób na zastąpienie tradycyjnej murawy. Ciekawym rozwiązaniem, które warto zastosować nie tylko ze względów ekologicznych, jest założenie trawnika gobelinowego w ogrodzie. Jak wygląda trawnik mozaikowy i w jaki sposób go pielęgnować?

Trawnik gobelinowy – czym jest?

Łąka kwietna zamiast trawnika to doskonały sposób nie tylko na ograniczenie pracochłonnych zabiegów w ogrodzie, ale również zwiększenie bioróżnorodności i wzbogacenie ogrodowego pejzażu. Chociaż trawnik łąkowy można założyć nawet w małym ogrodzie, najbardziej efektownie wygląda na dużej przestrzeni, gdzie zapewnia efekt kwiatowego dywanu. Rozwiązaniem skrojonym na miarę mniejszych ogrodów są natomiast trawniki gobelinowe, które z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjne trawniki ozdobne. 

Trawnik gobelinowy to trawnik złożony z nisko rosnących roślin okrywowych i kwitnących – posadzonych zamiast traw. Ze względu na różnorodność tekstur, wysokości i kolorów roślin taki trawnik przypomina mozaikę lub gobelin, skąd wzięła się jego nazwa. Trawnik mozaikowy – w przeciwieństwie do standardowej murawy – jest kompozycją dynamiczną. Jego wygląd zmienia się w sezonie, w zależności od fazy kwitnienia roślin, a także z upływem lat na skutek naturalnych procesów zachodzących w przyrodzie. Trawniki gobelinowe – w zależności od warunków terenowych i indywidualnych preferencji – mogą mieć różną wysokość (od 15 cm do nawet ponad 120 cm). Dzięki temu pięknie prezentują się zarówno w dużych, jak i małych ogrodach. 

Trawnik gobelinowy w ogrodzie – zalety, zakładanie, pielęgnacja

Dlaczego warto założyć trawnik gobelinowy w ogrodzie?

Gobelinowy trawnik to ciekawa propozycja dla osób, które chcą prowadzić ekologiczny ogród, niewymagający dużego nakładu pracy. Jego urok w dużej mierze tkwi bowiem w naturalności. Trawnik mozaikowy, w odróżnieniu od ozdobnego, nie musi być równo strzyżony ani intensywnie pielęgnowany. Tego typu murawa pozwala ograniczyć częstotliwość koszenia aż o ⅔. Dodatkowo nie wymaga regularnego nawadniania i nawożenia. Ma to zarówno wymiar praktyczny, jak i ekologiczny. 

Utrzymanie trawnika z roślin okrywowych jest mniej pracochłonne niż tradycyjnego, a także bardziej przyjazne dla środowiska. Dodatkowo trawnik mozaikowy sprzyja bioróżnorodności. Niskie rośliny okrywowe tworzą przyjazną przestrzeń i bazę do żerowania dla owadów, ptaków, płazów i małych ssaków. Przyciągają do otoczenia różne gatunki i sprawiają, że ogród tętni życiem. 

Niewątpliwą zaletą trawnika mozaikowego jest jego atrakcyjny wygląd. Kolorowa roślinna mozaika może stanowić wspaniałą dekorację ogrodu. Ze względu na bogatą kolorystykę i dynamiczny charakter ożywia i urozmaica ogrodowy krajobraz. Taka murawa poprzez swoje walory wizualne i zapachowe może być również elementem dostarczającym dodatkowych wrażeń zmysłowych podczas wypoczynku w ogrodzie. 

Ze względu na niewielkie wymagania i dużą odporność sadzonych roślin okrywowych gobelinowa murawa świetnie sprawdza się nawet tam, gdzie zwykły trawnik ozdobny rośnie słabo i nie wygląda atrakcyjnie. Można założyć ją na stanowiskach wilgotnych i bardzo suchych, gdzie trawa często nie jest w stanie przetrwać. Trawnik mozaikowy jest bardzo trwały i nie wymaga częstych renowacji. 

Trawnik z roślin okrywowych idealnie pasuje do nasadzeń naturalistycznych. Ciekawie wygląda jednak także w bardziej nowoczesnych aranżacjach – stanowiąc oryginalne urozmaicenie przestrzeni. Trawnik gobelinowy to także dobre rozwiązanie dla miejskich terenów zieleni. Prezentuje się efektownie, a przy tym jest łatwy w utrzymaniu. 

Trawnik gobelinowy w ogrodzie – zalety, zakładanie, pielęgnacja

Rośliny na trawnik gobelinowy

Gatunki na trawnik gobelinowy powinny charakteryzować się przede wszystkim łatwością uprawy. Najlepiej wybierać rośliny rodzime o zbliżonych wymaganiach siedliskowych, niewymagające częstego podlewania. Idealne rośliny na trawnik mozaikowy muszą być ponadto atrakcyjne wizualnie, odporne na choroby, działanie szkodników, deptanie i niekorzystne warunki środowiskowe (mróz, suszę). Dodatkowo rośliny na trawnik gobelinowy powinny cechować się szybkim tempem wzrostu i zdolnością do regeneracji oraz rozmnażania poprzez rozłogi lub samosiew. 

Przy zakładaniu mozaikowego trawnika ważny jest dobór gatunków pod względem terminu kwitnienia i wysokości. Należy łączyć niskie rośliny z wyższymi. Aby trawnik gobelinowy wyglądał atrakcyjnie przez cały sezon, warto do jego stworzenia wykorzystać rośliny, których cechy dekoracyjne widoczne są o różnych porach. Najlepiej więc oprócz gatunków kwitnących wiosną i latem wybrać także te o dekoracyjnych i przebarwiających się liściach oraz zimozielone. Lepiej unikać roślin silnie ekspansywnych, które mogą po pewnym czasie wyprzeć pozostałe. Zaleca się, aby do stworzenia trawnika gobelinowego wykorzystać minimum kilka (3-5) różnych gatunków. W przypadku większych ogrodów można zwiększyć ich liczbę. Rośliny okrywowe należy sadzić w grupach po kilka-kilkanaście sztuk w zależności od wielkości trawnika. Gatunki polecane do założenia trawnika gobelinowego to m.in.:

  • rozchodnik,
  • krwawnik pospolity, 
  • tojeść rozesłana,
  • koniczyna biała, 
  • nachyłek,
  • dąbrówka rozłogowa,
  • bluszczyk kurdybanek,
  • bluszcz pospolity,
  • stokrotka,
  • fiołek wonny,
  • wilczomlecz,
  • trzmielina,
  • macierzanka,
  • rumianek, 
  • mięta,
  • barwinek pospolity.
Trawnik gobelinowy w ogrodzie – zalety, zakładanie, pielęgnacja

Jak założyć trawnik gobelinowy w ogrodzie?

Zakładanie trawnika gobelinowego przypomina zakładanie standardowej murawy. Najlepiej więc pracę zaplanować na wiosnę lub jesień. Kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie podłoża przed siewem i sadzeniem roślin. Niezbędne jest usunięcie starej darni, chwastów i korzeni. Następnie należy przekopać podłoże pod trawnik na głębokość około 15 cm. Warto również wzbogacić glebę żyzną ziemią pod trawnik lub kompostem. Przed posadzeniem roślin teren należy wyrównać. Do założenia trawnika mozaikowego można wykorzystać mieszanki nasion lub sadzonki. 

Chociaż byliny ogrodowe na trawniki gobelinowe zwykle są dosyć odporne na deptanie, należy unikać ich zbyt dużego obciążania. Z tego powodu warto pomyśleć o wkomponowaniu ścieżek w układ murawy. 

Jak pielęgnować trawnik mozaikowy?

Pielęgnacja trawnika gobelinowego nie jest zbyt wymagająca. Taka kompozycja w dużej mierze pozostaje pod wpływem samej natury. Nie ma więc potrzeby znacznej ingerencji we wzrost murawy. Większość zabiegów pielęgnacyjnych wystarczy wykonywać kilka razy w sezonie. 

Warto szczególnie zadbać o trawnik gobelinowy zaraz po jego założeniu. Przez pierwsze tygodnie po posadzeniu roślin niezbędne jest regularne nawadnianie i odchwaszczanie trawnika. W przypadku rozrośniętych trawników z roślin okrywowych pielęgnacja najczęściej ogranicza się do koszenia. Jest ono niezbędne nie tylko z powodów estetycznych. Koszenie zapewnia niższym roślinom dostęp do światła, dzięki czemu nie są zagłuszane przez wyższe gatunki. Zwykle zabieg ten wystarczy przeprowadzać 3-5 razy w roku. Trawniki gobelinowe kosi się zazwyczaj, gdy osiągną wysokość 15 cm. Nie należy kosić trawnika zbyt nisko, by nie usuwać wszystkich kwiatów. Jednorazowo można skrócić trawnik o maksymalnie ⅓. 

Podlewanie trawnika mozaikowego konieczne jest tylko w okresach długotrwałej suszy. Trzeba pamiętać również o odchwaszczaniu – chwasty mogą konkurować z roślinami o składniki pokarmowe i powodować ich słabszy wzrost. Co kilka lat należy przeprowadzić też odmładzanie murawy. By trawnik zachował pięknie wygląd, warto dosadzić młode rośliny i usunąć nadmiernie rozrośnięte okazy. Dzięki temu nawet po latach roślinna mozaika będzie małym ogrodowym dziełem sztuki.