Trawy ozdobne są wyjątkowo efektowne, a zarazem łatwe w uprawie. Wymagają minimum uwagi, świetnie znoszą upały, rzadko padają ofiarą chorób i szkodników. Jako rośliny wieloletnie rosną przez długi czas na tym samym stanowisku. Podpowiadamy jak wykorzystać je w ogrodzie: gdzie i kiedy sadzić trawy ozdobne, z czym je łączyć i jak pielęgnować.
Odmiany traw ozdobnych
Trawy ozdobne występują w dziesiątkach odmian, które różnią się wielkością, barwą i pokrojem liści. Niektóre okazy, na przykład zwiewne miskanty, osiągają ponad 3 m wysokości. Inne, jak kostrzewa owcza, tworzą niskie i zbite kępy, które nie przekraczają 50 cm. Na rynku ogrodniczym dostępne są trawy jednokolorowe i pstrokate, o zabarwieniu zielonym, srebrzystym, niebieskawym czy brunatnym. Średnie i wysokie odmiany mogą wytwarzać puszyste kwiatostany, które zdobią ogród również zimą, a po zasuszeniu stanowią piękną ozdobę bukietów i stroików.
Przykładowe trawy ozdobne wysokie (powyżej 1 m wysokości): trawa pampasowa, miskant chiński, miskant olbrzymi, trzęślica trzcinowata, oczeret jeziorny, ostnica olbrzymia
Przykładowe trawy ozdobne średnie (50-100 cm wysokości): mozga trzcinowata, rozplenica japońska, manna mielec, owsiczka wieczniezielona, perłówka wyniosła, turzyca zwisła, turzyca palmowa, turzyca sztywna, wyczyniec łąkowy, spartyna grzebieniasta
Przykładowe trawy ozdobne niskie (do 50 cm): kłosówka miękka, butelua smukła, imperata cylindryczna, kostrzewa popielata, kostrzewa Gautiera, kostrzewa nitkowata, kostrzewa pstra, japońska trawa kaskadowa
Miskant
Wykorzystanie traw ozdobnych w ogrodzie: z czym je połączyć, jak zaaranżować?
Ze względu na swoją różnorodność trawy ozdobne znajdują wszechstronne zastosowanie w przydomowych ogrodach. Niskie i średnie odmiany mogą urozmaicić rabatę kwiatową lub skalniak. Oprócz tego, że wypełnią puste miejsce na grządce, to zabezpieczą delikatne kwiaty cebulowe przed wiatrem i przymrozkami. Zaprezentują się najlepiej, gdy zostaną posadzone w większej grupie.
Wysokie trawy ozdobne sprawdzą się doskonale jako tło dla niższych krzewów i kwiatów. Co bardziej dekoracyjne odmiany, na przykład zwieńczone bujnymi pióropuszami trawy pampasowe, mogą występować w charakterze soliterów, czyli rosnąć samotnie w reprezentacyjnym punkcie ogrodu. Wysokie i bujne miskanty skutecznie osłonią działkę przed spojrzeniami sąsiadów, zastępując żywopłot lub drewniane panele. Z ich pomocą zatuszujemy obecność niezbędnych, ale mało atrakcyjnych elementów wyposażenia, takich jak kontener na śmieci albo stara szafa narzędziowa.
Niektóre rodzaje traw ozdobnych, na przykład manna mielec czy trzęślica modra, wpasują się idealnie w otoczenie oczka wodnego, stawu lub innego zbiornika wodnego.
Gdzie sadzić trawy ozdobne? Wybór stanowiska
Trawy ozdobne mają zróżnicowane wymagania odnośnie warunków uprawy. Przed zakupem konkretnej rośliny radzimy upewnić się, czy wybrane miejsce w ogrodzie będzie dla niej odpowiednie.
Zdecydowana większość traw rośnie najlepiej w pełnym słońcu, ale występują również takie, które preferują stanowiska zacienione (na przykład hakonechloa czy tatarak trawiasty). Jeśli chodzi o jakość gleby, trawy ozdobne łatwo przystosowują się do panujących warunków. Większość z nich lubi umiarkowanie wilgotną, przepuszczalną ziemię. Niektóre odmiany świetnie znoszą okresowe susze i radzą sobie nawet na piaszczystym, jałowym podłożu. Do uprawy traw ozdobnych nie sprawdzi się jedynie zbita, słabo przepuszczalna gleba, które zatrzymuje wodę, a w konsekwencji sprzyja gniciu i obumieraniu roślin. Na szkodliwe działanie wody i wilgoci narażone są zwłaszcza trawy pampasowe.
Kiedy sadzić trawy ozdobne?
Najlepszą porą na sadzenie traw ozdobnych jest wczesna wiosna. Rośliny zasadzone w tym okresie mają wystarczającą ilość czasu na aklimatyzację w nowym miejscu i rozbudowę mocnego systemu korzeniowego przed nadejściem zimy. Dzięki temu wzrasta szansa, że przetrwają mrozy w doskonałej kondycji.
Pielęgnacja traw ozdobnych
Jeśli tylko zapewnimy trawom odpowiednie miejsce i warunki do wzrostu, ich pielęgnacja ograniczy się do dwóch zabiegów: wiosennego przycinania liści i nawożenia. Trawy ozdobne są więc idealnym rozwiązaniem dla osób zapracowanych, które chcą cieszyć się pięknym ogrodem bez konieczności nieustannego doglądania roślin.
Przycinanie traw ozdobnych
Z początkiem wiosny, gdy kępy trawy zaczną powoli zmieniać kolor, należy je przyciąć. Pamiętajmy, aby nie wykonywać tego zabiegu jesienią – zbyt późne cięcie trawy może doprowadzić do jej przemarznięcia w okresie zimowym. Trawę przycinamy na wysokości ok. 10-20 cm nad ziemią w zależności od tego, jak wysoka jest roślina i jak bujnie się krzewi. W tym celu najlepiej użyć ostrego sekatora lub nożyc do żywopłotu.
W przypadku traw zimozielonych (na przykład kostrzewy sinej), które zachowują kolor przez cały rok, należy zrezygnować z przycinania. Zamiast tego wystarczy oczyścić kępę z zaschniętych źdźbeł. Cięcie przeprowadzamy wyłącznie w sytuacji, gdy roślina uległa całkowitemu zaschnięciu.
Ostnica
Nawożenie traw ozdobnych
Wiosną możemy zasilić rośliny kompostem lub wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Pamiętajmy jednak, aby ich nie przekarmiać i stosować najmniejsze zalecane przez producenta dawki. W przeciwnym razie rośliny zaczną pokładać się i stracą ładny wygląd.
Trzeba mieć również na uwadze, że niektóre odmiany traw ozdobnych wymagają dodatkowej ochrony przed mrozem. Rośliny należy zabezpieczyć za pomocą agrowłókniny, słomianych mat lub wiążąc liście w kilku miejscach, tak by uzyskać kształt snopka. Do wrażliwych okazów zaliczamy m.in. miskanty, rozplenice japońską i trawę pampasową.