Wapnowanie trawnika to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, który pozwala szybko i tanio poprawić wygląd murawy. Dzięki niemu można zwalczyć mech i chwasty oraz pobudzić rozwój trawy. Aby jednak zabieg ten przyniósł oczekiwany rezultat, musi być przeprowadzony prawidłowo. Kiedy wykonać wapnowanie trawnika? Jak wapnować trawnik?
Jak odczyn podłoża wpływa na stan trawnika?
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na stan trawnika jest odpowiedni odczyn podłoża. Trawa do prawidłowego rozwoju potrzebuje gleby o lekko kwaśnym odczynie – pH ok. 5,5-6,5. Jeśli podłoże pod trawnikiem jest zbyt kwaśne, często po pewnym czasie odbija się to na jego wyglądzie i kondycji.
Najbardziej charakterystycznym objawem zbyt kwaśnej ziemi jest intensywny wzrost mchu i chwastów (takich jak m.in. skrzyp polny, koniczyna polna), które konkurują z trawami o substancje odżywcze.
Na zakwaszonym podłożu trawnik rośnie też znacznie gorzej – źdźbła są wiotkie i osłabione, a murawa blaknie, żółknie i staje się przerzedzona. Zbyt niski odczyn podłoża powoduje ponadto pogorszenie struktury gleby, zmniejszenie aktywności mikroorganizmów glebowych i obniżenie przyswajalności składników odżywczych przez rośliny. Na kwaśnej glebie trawy są też bardziej narażone na negatywne oddziaływanie metali ciężkich i choroby. Trawa w takich warunkach rośnie wolniej i słabiej się rozkrzewia.
Wapnowanie trawnika – po co się je wykonuje?
Wapnowanie trawnika to zabieg, który pozwala wzbogacić glebę o wapń, a w konsekwencji podwyższyć pH podłoża. Wapń to mikroelement niezbędny do prawidłowego rozwoju traw. Obecność tego pierwiastka w podłożu wpływa korzystnie na rozwój systemu korzeniowego traw, strukturę podłoża i przyswajalność składników znajdujących się w nawozach (zwłaszcza azotu).
Co daje wapnowanie trawnika? Dzięki nawozom wapniowym ziemia staje się luźniejsza i uzyskuje ziarnistą strukturę. Pozytywnym efektem wapnowania jest również poprawa drenażu i napowietrzenia gleby. Nawozy odkwaszające do trawników pomagają także pozbyć się mchu i chwastów oraz zapobiegają ich występowaniu.
Kiedy wapnować trawnik?
Wapnowania trawnika nie należy przeprowadzać bez potrzeby, gdyż może doprowadzić do zniszczenia murawy. Jego przeprowadzenie jest zalecane, gdy ziemia w ogrodzie jest nadmiernie zakwaszona. Może stać się na tak na skutek zjawisk naturalnych (np. kwaśnych deszczy, wpływu rosnących w pobliżu roślin) lub niektórych zabiegów pielęgnacyjnych, które powodują wymywanie wapnia z podłoża (np. zbyt częstego podlewania). Odczyn pH zmienia się również pod wpływem nawożenia.
Przed wykonaniem wapnowania należy upewnić się, czy problemy z trawnikiem rzeczywiście wynikają z nieodpowiedniego odczynu podłoża. W tym celu trzeba przeprowadzić badanie odczynu gleby za pomocą testów paskowych, pehametru lub analizy laboratoryjnej. Jeśli zależy nam na dokładnym wyniku, najlepiej przeprowadzić badanie odczynu podłoża w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Analizę odczynu podłoża warto przeprowadzać regularnie co 2-3 lata.
Wapnowanie jest zalecane, gdy odczyn podłoża wynosi poniżej 5,5. Można przeprowadzić także wapnowanie przed założeniem trawnika. Zabieg ten umożliwi uzyskanie odpowiedniego pH podłoża pod wysiew trawy lub rozłożenie trawnika z rolki.
Kiedy sypać wapno na trawnik? Wapnowanie powinno zostać przeprowadzone po zakończeniu przyrostu przez trawy lub przed wznowieniem przez nie wegetacji. Optymalny termin wapnowania trawnika przypada więc od września do listopada lub od lutego do marca.
Czym wapnować trawnik?
Do wapnowania trawnika wykorzystuje się nawozy wapniowe- węglanowe zawierające tlenek wapnia. Należą do nich: dolomit i kreda nawozowa. Zarówno kreda nawozowa, jak i dolomit na trawnik to nawozy pochodzenia naturalnego. Mogą być stosowane na różnych typach gleb – zarówno lekkich, piaszczystych, jak i ciężkich gliniastych. Nawozy węglanowe wolno przenikają w głąb podłoża, dzięki czemu stopniowo zmieniają odczyn podłoża. Ich działanie jest jednak długotrwałe. Z tego powodu zaleca się wapnować trawnik co 3-4 lata.
Jakie wapno na trawnik wybrać? Oba nawozy różnią się zawartością tlenku wapnia. Kreda nawozowa zawiera go 50%, a dolomit 30%. Dolomit jest dodatkowo bogatym źródłem magnezu, dlatego pozwala jednocześnie wzbogacić podłoże o ten pierwiastek. Kredę nawozową stosuje się najczęściej w dawce 1-2,2 kg/10 m2, a dolomit 2-5 kg/10 m2. Do wapnowania trawnika najlepsze są nawozy w formie granulowanej, których rozprowadzenie nie stanowi problemu. Jeśli mamy trawnik z mchem, możemy do wapnowania wykorzystać specjalny nawóz wapniowo-magnezowy. Nawozy odkwaszające zwykle nie wymagają mieszania z podłożem. Stosuje się je powierzchniowo – aplikując bezpośrednio na murawę..
Jak wapnować trawnik?
Wapnowania nie należy łączyć z nawożeniem. Jednoczesne stosowanie nawozów wapniowych i innych może doprowadzić do powstawania związków nieprzyswajalnych dla roślin, a w konsekwencji znacznie obniżyć efektywność nawożenia. Odstęp między wapnowaniem a nawożeniem powinien wynosić minimum 3-4 tygodnie.
Przed rozpoczęciem wapnowania należy odpowiednio przygotować trawnik, by ułatwić przenikanie nawozu do podłoża. Wskazane jest przeprowadzenie wertykulacji i aeracji trawnika oraz wygrabienie zalegającego na powierzchni filcu. Zwiększy to efektywność zabiegu.
Warto wstrzymać się z wapnowaniem, jeśli panują upały lub mrozy. Trawnik nie powinien być też zbyt mokry – najlepiej więc przeprowadzić wapnowanie w dzień bezwietrzny, suchy i pogodny. Nawozy można aplikować ręcznie lub za pomocą siewnika. Nawóz należy rozprowadzić równomiernie po całej murawie. Podczas wapnowania należy uważać na rośliny kwasolubne znajdujące się w pobliżu – zbyt duża dawka wapnia im nie służy. Po rozprowadzeniu nawozu na trawniku warto go zagrabić.
Wapnowanie trawnika zawsze trzeba przeprowadzać przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa. Niewłaściwie wykonane może być szkodliwe. Z tego względu należy przestrzegać dawek nawozów zalecanych przez producenta. Do wapnowania niezalecane jest stosowanie nawozów tlenkowych (wapna palonego czy gaszonego) – charakteryzują się one silnym i szybkim działaniem, dlatego mogą doprowadzić do zniszczenia murawy. Zwykle stosuje się je tylko przed założeniem trawnika lub na glebach ciężkich i zwięzłych.
Dawkowanie nawozów odkwaszających na trawnik powinno być dostosowane do stopnia zakwaszenia gleby oraz struktury podłoża. Na glebach ciężkich, gliniastych należy zastosować większą dawkę nawozu niż na lekkich i piaszczystych.
Wapnowanie – nie tylko na trawniku
Nawozy wapniowo-węglanowe znajdują zastosowanie nie tylko do pielęgnacji trawnika. Mogą okazać się przydatne również, jeśli mamy w naszym ogrodzie rośliny preferujące podłoże zasadowe. Wapnia warto dostarczy takim gatunkom jak lawenda, bukszpan, budleja Dawida. Nawozy wapniowe przydadzą się również w warzywniku.
Wapnowanie trawnika to zabieg, o którym warto pamiętać nie tylko, gdy już pojawią się poważne problemy. Prawidłowo przeprowadzone pozwoli pozbyć się chwastów i mchu oraz utrzymać murawę w dobrym stanie przez lata.