Jesień w ogrodzie to nie tylko czas ostatnich porządków i gorączkowych przygotowań do zimy. Gdy rośliny jednoroczne stracą już swój urok, nadchodzi pora, by pomyśleć o kolejnym sezonie. Jesień to idealny moment na sadzenie roślin cebulowych, które ubarwią ogród już wczesną wiosną. Jakie rośliny sadzić jesienią? Przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych gatunków wiosennych roślin do sadzenia jesienią.
Jesienne sadzenie roślin – zalety
Choć jesienne miesiące większości ogrodników kojarzą się z zakończeniem sezonu, w tym okresie warto skupić się nie tylko na porządkowaniu zielonej oazy. Aby wzbogacić aranżację swojego ogrodu i dokonać w nim niezbędnych zmian, nie trzeba czekać do wiosny.
Sadzenie roślin jesienią to świetny pomysł. Rośliny nie są teraz narażone na wysokie temperatury i niedobory wody. Dni są chłodniejsze, a w otoczeniu panuje wyższa wilgotność, co znacznie ułatwia im przyjęcie się na nowym miejscu i wykształcenie silnego systemu korzeniowego jeszcze przed zimą.
Dzięki sadzeniu jesiennemu nie trzeba też przez cały sezon czekać, aż rośliny podrosną i zakwitną – okazy posadzone o tej porze roku szybko rozpoczną wegetację i wiosną zwykle prezentują się już w pełnej krasie. Dodatkowo w sklepach ogrodniczych dostępnych jest teraz wiele gatunków, często sprzedawanych po okazyjnych cenach.
Jakie rośliny sadzić jesienią? O tej porze roku można sadzić większość roślin wieloletnich – drzewa i krzewy liściaste, owocowe oraz ozdobne, byliny, pnącza. Oprócz tego jesienią warto posadzić rośliny sezonowe takie jak wrzosy czy chryzantemy. Wrzesień i październik to również dobry czas, by pomyśleć o wiosennej aranżacji ogrodu. Właśnie teraz należy posadzić wiosenne rośliny cebulowe, które potrzebują zimowego spadku temperatury, by mogły zakwitnąć.
Najpopularniejsze wiosenne rośliny sadzone jesienią
Jakie kwiaty cebulowe sadzone jesienią mogą wzbogacić wygląd naszego ogrodu? Oto najpopularniejsze gatunki.
- Tulipany
Tulipany to z pewnością najpopularniejsze wiosenne kwiaty cebulowe. Na świecie znanych jest ich wiele gatunków i odmian. Tulipany należą do rodziny liliowatych i wyróżniają się kielichowatym kształtem. Dostępne są w wielu kolorach (m.in. wielobarwne, purpurowe, czerwone, kremowe, różowe) oraz kształtach. Rozmnażanie tulipanów nie przysparza trudności – rośliny te wytwarzają cebulki przybyszowe, z których po kilku latach rozwijają się nowe rośliny.
Tulipany najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, o żyznej przepuszczalnej glebie, o odczynie obojętnym. Kwiaty te osiągają wysokość ok. 70 cm. Najbardziej efektownie prezentują się sadzone w większych grupach – w kompozycjach jednogatunkowych lub w towarzystwie innych wiosennych roślin cebulowych. Tulipany zwykle kwitną w okresie od kwietnia do maja.
- Narcyzy
Narcyzy to wiosenne kwiaty sadzone jesienią zaliczane do rodziny amarylkowatych. Rośliny te wyróżniają się dekoracyjnymi kwiatami składającymi się z 6 płatków i przykoronki. Kwiaty zwykle są żółte lub białe. Narcyzy zakwitają w marcu lub kwietniu i osiągają wysokość 10-60 cm. Uznawane są za wiosenne kwiaty łatwe w uprawie. Preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste, o lekko kwaśnej, umiarkowanie wilgotnej, żyznej glebie. Pięknie wyglądają sadzone na skalniakach, rabatach, trawniku czy jako obwódki.
- Krokusy
Jeśli chcemy, żeby już od wczesnej wiosny w naszym ogrodzie nie brakowało barw, z pewnością powinniśmy jesienią posadzić krokusy. Te niewielkie to niewielkie kwiaty z rodzinny kosaćcowatych osiągają zwykle ok. 10-15 cm wysokości. Krokusy kwitną bardzo wcześnie, czasami już w lutym, wyłaniając się spod śniegu. Wyróżniają się sześciopłatkowymi kwiatami koloru fioletowego, żółtego lub białego z żółtym słupkiem. Dodatkowo krokusy mają dekoracyjne wąskie, długie liście z białym paskiem biegnącym przez środek. Kwiaty te wymagają słonecznego stanowiska, o żyznej, lekko kwaśnej, wilgotnej ziemi. Krokusy warto sadzić zwłaszcza na trawniku lub na skalniakach.
- Hiacynty
Hiacynty to kolejne efektowne wiosenne rośliny, które sadzimy jesienią. Kwiaty te przykuwają uwagę za sprawą dzwonkowatych lub lejkowatych, pachnących kwiatów zebranych w duże grona. Hiacynty osiągają wysokość ok. 30 cm. Najlepiej rosną na podłożu lekkim, przepuszczalnym, w słońcu lub półcieniu, na stanowiskach osłoniętych przed wiatrem. Hiacynty można sadzić na rabatach w połączeniu z innymi roślinami cebulowymi lub w pojemnikach. Cebulki nadają się także do pędzenia.
- Szafirki
Wiosną nasz ogród mogą ubarwić szafirki. Te mało wymagające rośliny z rodziny szparagowatych wyróżniają się groniastymi kwiatostanami z fioletowymi lub błękitnymi kwiatami o eliptycznym kształcie. Szafirki kwitną w okresie kwietnia/maja. Osiągają wysokość ok. 20-30 cm. Kwiaty te akceptują szeroki zakres pH i standardową ziemię ogrodniczą o umiarkowanej wilgotności. Szafirki można rozmnażać poprzez podział cebul. Świetnie nadają się do ogrodów skalnych, na obrzeża rabat i jako element wysp kwiatowych na trawniku.
- Przebiśniegi
Przebiśniegi to jedne z pierwszych zwiastunów wiosny w ogrodzie. Rośliny te zakwitają już w lutym. Dorastają do ok. 15 cm wysokości. Przebiśniegi mają dzwonkowate, białe kwiaty, które odznaczają się przyjemnym zapachem. Preferują gleby wilgotne i żyzne. Najlepiej rosną w półcieniu. Nadają się do sadzenia na skalniakach, rabatach i w pojemnikach.
- Cebulice
Cebulice to niewielkie wiosenne kwiaty do sadzenia jesienią z rodziny szparagowatych. Osiągają średnio wysokości 10-15 cm. Cebulice kwitną w marcu lub kwietniu. Ich kwiaty mają kształt dzwonków, wyrastających w gronach po kilka z jednego pędu. Cebulice to rośliny miododajne – wabiące owady. Najlepiej sadzić je na stanowiskach półcienistych lub słonecznych, na lekko wilgotnym, żyznym, przepuszczalnym podłożu. Cebulice idealnie wzbogacą kompozycje wiosennych roślin w pojemnikach oraz na rabatach.
- Szachownice
Szachownica cesarska, zwana też koroną cesarską, to jedna z najpiękniejszych wiosennych roślin z rodziny liliowatych. Kwitnie w okresie kwietnia/maja. Czasami dorasta nawet do 1 m wysokości. Na końcu jej łodygi znajdują się – pomarańczowe lub żółte – zwisające kwiaty układające się w kształt korony oraz liście formujące charakterystyczną czuprynę. Szachownicę najlepiej posadzić w miejscu słonecznym, osłoniętym od wiatru, na podłożu żyznym i przepuszczalnym. Szachownica jest rośliną trującą, ma też ostry, dość nieprzyjemny zapach. Nadaje się do pojemników i na rabaty, gdzie – ze względu na jej wysokość – najlepiej posadzić ją w części środkowej lub tylnej.
- Zawilce
Jesienią warto posadzić również zawilce gajowe. Te leśne kwiaty wzbogacą pejzaż ogrodu już na początku marca. Zawilec gajowy dorasta do 15 cm. Ma białe, sześciopłatkowe kwiaty. Może z powodzeniem rosnąć w cieniu, pod koronami drzew. Należy jednak zapewnić mu żyzne, lekko kwaśne i umiarkowanie wilgotne podłoże. Zawilec gajowy nadaje się do sadzenia na cienistych rabatach, w ogrodach leśnych i wiejskich. Sprawdzi się też jako roślina okrywowa.
Jak dbać o wiosenne rośliny sadzone jesienią?
Jesienne sadzenie roślin cebulowych najlepiej wykonać w terminie od września do października. Niektóre rośliny (np. narcyzy) można jednak posadzić już pod koniec sierpnia. Przed posadzeniem roślin warto dokładnie poznać ich wymagania, by przygotować dla nich odpowiednie stanowisko i podłoże. Większość popularnych gatunków preferuje miejsca słoneczne lub półcienistego i glebę o obojętnym odczynie. Należy unikać sadzenia cebulek w miejscach, gdzie często zalega woda.
Przed sadzeniem roślin jesienią należy odchwaścić i przekopać podłoże na głębokość ok. 30 cm. Dodatkowo warto poprawić strukturę i żyzność podłoża za pomocą kompostu lub torfu.
Zanim posadzimy cebulki, powinniśmy sprawdzić ich stan, by wyeliminować chore i uszkodzone. Sadzone cebule powinny być jędrne i twarde. Cebulki kwiatowe sadzone jesienią najlepiej umieścić na głębokości 2-3 razy większej od ich wielkości. W przypadku większości gatunków optymalna będzie więc głębokość 6-10 cm.
Wiosenne kwiaty cebulowe najlepiej sadzić w grupach – po kilka kilkanaście sztuk. Lepiej unikać regularnych i symetrycznych kompozycji, które z reguły wyglądają nienaturalnie. Ciekawym pomysłem może być stworzenie z roślin cebulowych tzw. wysp kwiatowych na trawniku lub posadzenie ich w pojemnikach. Rośliny cebulowe kwitnące wiosną warto sadzić w towarzystwie bylin kwitnących latem. Dzięki temu, gdy już przekwitną, rabaty wciąż będą prezentować się atrakcyjnie.
Aby zapewnić cebulkom kwiatowym sadzonym jesienią ochronę przed gryzoniami, można umieścić je w specjalnych koszyczkach. Choć większość roślin cebulowych dość dobrze znosi mrozy, nie zaszkodzi zabezpieczyć je przed przemarzaniem i niedoborem wody. W tym celu można je wyściółkować korą lub torfem oraz okryć gałązkami drzew iglastych. Zabieg ten najlepiej wykonać tuż po pierwszych przymrozkach.