Wiosna w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodniczych

Wiosna to piękna, ale bardzo pracowita pora roku. Trzeba uporządkować ogród, przeprowadzić drobne naprawy, zadbać o trawnik, drzewa i krzewy, założyć grządki warzywne i rabaty kwiatowe. Jeśli chcemy zdążyć ze wszystkim przed nadejściem lata, musimy dobrze zaplanować pracę. Zobacz nasze kalendarium wiosennych prac w ogrodzie, które ułatwi to zadanie.

Marzec/kwiecień

Porządkujemy ogród po zimie

Gdy tylko zima odejdzie na dobre i zapanują cieplejsze dni, możemy zabrać się za porządki w ogrodzie. Oczyśćmy trawnik z zaschniętych liści i źdźbeł trawy. Zbierzmy połamane gałęzie i śmieci, które przywiał do nas wiatr. Posprzątajmy i urządźmy na nowo taras, patio lub inne miejsce, w którym lubimy przesiadywać. Wyciągnijmy z garażu meble ogrodowe i, jeśli tego wymagają, poddajmy je renowacji. Pierwsze dwa miesiące wiosny to również idealny czas na przywrócenie blasku altanom ogrodowym, drewnianym huśtawkom i innym obiektom małej architektury.

Ściągamy osłony z roślin

Z końcem marca lub na początku kwietnia ściągamy osłony z roślin w ogrodzie. Pamiętajmy, żeby nie robić tego zbyt wcześnie! Zaczekajmy, aż pogoda się ustabilizuje, a nocne przymrozki przeminą na dobre. Przeznaczmy na tę czynność bezwietrzny, pochmurny dzień. Ostre słońce, podobnie jak niskie temperatury, może zaszkodzić roślinom – poparzyć delikatne pączki i listki.

Przywracamy trawnik do świetności

Wczesną wiosną zadbajmy o trawnik w naszym ogrodzie. Gdy trawa zostanie wygrabiona i oczyszczona, możemy przystąpić do dalszych działań. Koniec marca i pierwsza połowa kwietnia to idealna pora na nawożenie, aerację (napowietrzanie) i wertykulację trawnika oraz dosiew trawy w miejscach, które uległy przerzedzeniu. Na przełomie marca i kwietnia (w zależności od pogody) wykonujemy pierwsze koszenie. W kolejnych miesiącach kosimy trawnik regularnie, dostosowując częstotliwość zabiegu do sezonu wegetacyjnego i szybkości, z jaką rośnie trawa. Początek wiosny to również doskonały czas na założenie trawnika z rolki lub z siewu. Pogoda w tym okresie (częste opady i chłodniejsze dni) sprzyja ukorzenieniu się trawy.

Wiosna w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodniczych

FOT. materiały własne

Przycinamy krzewy, drzewa i żywopłoty

W marcu oraz kwietniu przycinamy większość drzew i krzewów, przede wszystkim drzewka owocowe. Prawidłowo wykonane cięcie poprawi wygląd roślin, pobudzi je do kwitnienia i owocowania. W przypadku krzewów ozdobnych, kwitnących wiosną, pośpiech nie jest wskazany. Forsycje czy jaśminowce, które zostaną przycięte zbyt wcześnie, wydadzą pojedyncze kwiaty lub nie zakwitną wcale. Zaczekajmy z zabiegiem do końca kwietnia lub początku maja, aż rośliny zdążą przekwitnąć.  

Robimy porządek na rabatach kwiatowych

Wiosenne porządki nie mogą ominąć rabat kwiatowych. Jeśli zadbamy o nie odpowiednio w marcu i kwietniu, ogród odwdzięczy się pięknym wyglądem w późniejszych miesiącach. Po zdjęciu osłon i uprzątnięciu ochronnej warstwy z torfu, liści bądź igliwia możemy przystąpić do innych prac: spulchniania gleby, nawożenia, usuwania chwastów. Na przełomie marca i kwietnia rozdzielamy i przesadzamy byliny, które rosną późnym latem i jesienią. Wysiewamy niektóre rośliny jednoroczne, np. nasturcję, maciejkę, maczki kalifornijskie, słoneczniki, chabry. Pod koniec kwietnia możemy rozpocząć wysadzanie roślin cebulowych i bulwiastych, które nie zimują w gruncie.

Sadzimy drzewa i krzewy z odsłoniętymi korzeniami

Z początkiem wiosny (marzec, początek kwietnia) sadzimy drzewa i krzewy z odsłoniętymi korzeniami. Rośliny sprzedawane w pojemnikach możemy posadzić w dowolnym miesiącu – przez cały okres wegetacyjny.

Reaktywujemy ogródek warzywny

Na przełomie marca i kwietnia przygotowujemy grządki pod nowe uprawy. Nawozimy, przekopujemy i wyrównujemy ziemię oraz planujemy układ poszczególnych grządek. W pierwszych tygodniach wiosny możemy wysiać nasiona niektórych warzyw, odpornych na niskie temperatury, np. marchwi, pietruszki, rzodkiewki, grochu, cebuli. Przełom kwietnia i maja to idealna pora na wysiew brokułów, buraków i sałaty oraz sadzenie rozsad kapusty, kalafiora czy kalarepy.

Wiosna w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodniczych

Maj

Pielęgnujemy grządki i rabaty kwiatowe

Maj to okres zaciętej walki z chwastami. Musimy wyrywać je regularnie. W przeciwnym razie zdążą się ukorzenić i będą stawiać skuteczny opór. Pamiętajmy również o częstym podlewaniu upraw, zwłaszcza jeśli dni są suche i gorące. Maj, podobnie jak kwiecień, to dobry moment, żeby zaprosić do ogrodu nowe rośliny. Możemy sadzić byliny cebulowe i bulwiaste, które nie zimują w gruncie oraz przeprowadzić wysiew roślin jednorocznych i dwuletnich. W dalszym ciągu dzielimy i przesadzamy byliny wieloletnie.

Sadzimy drzewa i krzewy w pojemnikach

W tym miesiącu możemy sadzić wyłącznie drzewa i krzewy, które były przechowywane w pojemnikach. Doskonale przyjmą się drzewa iglaste i rododendrony (azalie i różaneczniki).

Dbamy o krzewy i drzewa

W maju przycinamy przekwitłe krzewy (forsycję, tawuły, migdałowce, porzeczkę krwistą). Doglądamy drzewek owocowych – zasilamy je nawozem wieloskładnikowym, chronimy przed szkodnikami i obficie nawadniamy. Drzewa i krzewy o płytkich korzeniach lub posadzone niedawno okładamy ściółką.

Rozwijamy ogródek warzywny

Maj to idealna pora na wysiew ogórków do gruntu i sadzenie pomidorów. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, możemy zasiać marchew, rzodkiewkę, sałatę czy buraka ćwikłowego. Szczególną uwagę poświęćmy pomidorom. Przywiążmy je do drewnianych tyczek i obficie podlewajmy. Nie zapominajmy o systematycznym odchwaszczaniu grządek i nawadnianiu upraw.

Kosimy i nawadniamy trawnik

W maju i czerwcu trawa rośnie bardzo intensywnie, dlatego trzeba kosić ją regularnie, przynajmniej raz w tygodniu. Oprócz tego musimy pamiętać o obfitym podlewaniu trawnika. Wykonujmy tę czynność wczesnym rankiem – nie podlewajmy w porach największych upałów, bo w ten sposób ryzykujemy poparzeniem trawy przez promienie słoneczne.

Wiosna w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodniczych

     

Czerwiec

Z końcem wiosny pracy zdecydowanie ubywa. Możemy zwolnić tempo i po prostu cieszyć się ogrodem. Nasze obowiązki ograniczają się do dbania o rośliny, które zostały posadzone w poprzednich latach i miesiącach. Trzeba je nawadniać, chronić przed szkodnikami i chwastami. Nie wolno również zapominać o trawniku, który wymaga regularnej pielęgnacji – koszenia i podlewania.

Potrzebujesz pomocy? Sprawdź nasze usługi ogrodnicze!

    

Czytaj także -> Jak dbać o trawnik? Pielęgnacja trawnika w pigułce