Wycena usług ogrodniczych. Ile kosztuje założenie ogrodu?

Projekt, przygotowanie terenu, zakup roślin – by cieszyć się pięknym ogrodem, trzeba najpierw ponieść spore wydatki. Nic więc dziwnego, że wiele osób rozpoczynając swoją przygodę z ogrodem, zastanawia się, czy ogrodnictwo to kosztowne hobby. Jakie są ceny usług ogrodniczych i ile kosztuje założenie ogrodu? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest wcale łatwa. 

Wycena usług ogrodniczych – co warto wiedzieć?

Ogród to dla większości osób nieodłączny element posesji. Jego założenie zaraz po przeprowadzce do nowego domu jest więc priorytetem. Z tego powodu wydatki związane z zakładaniem ogrodu warto uwzględnić już na etapie budowy domu i jego wykańczania. Jak jednak określić przybliżone koszty założenie własnej zielonej oazy? 

Warto pamiętać, że na zakładanie ogrodu składa się kilka elementów: 

  • prace projektowe, 
  • zakup materiałów i roślin,
  • usługi ogrodnicze związane z przygotowaniem terenu, sadzeniem roślin, montażem instalacji ogrodowych, oświetlenia i dekoracji. 

Aby określić koszty usług ogrodniczych, nie wystarczy znać powierzchnię ogrodu. Podstawą do oszacowania czekających nas wydatków jest projekt ogrodu. To w nim znajdują się szczegółowe informacje na temat planowanych roślin, nawierzchni, ogrodzeń, systemów oświetleniowych i nawadniających oraz innych zastosowanych rozwiązań technologicznych wraz z kosztorysem. 

Jeśli chcemy uzyskać dokładną wycenę zakładania ogrodu, powinniśmy przesłać do wybranej firmy ogrodniczej projekt wykonawczy. Dopiero na jego podstawie możliwe jest przygotowanie dokładnej oferty założenia ogrodu. Jeżeli nie dysponujemy własnym projektem, musimy go najpierw zamówić. Wiele firm ogrodniczych oferuje taką usługę przed stworzeniem kosztorysu ogrodu. 

Jakie wydatki musimy przewidzieć przy zakładaniu ogrodu? Do najważniejszych z nich należą:

  • wykonanie projektu ogrodu,
  • prace ziemne – oczyszczenie, odchwaszczenie i wyrównanie terenu, 
  • odwodnienie terenu,
  • montaż systemu automatycznego nawadniania,
  • montaż oświetlenia,
  • ułożenie nawierzchni ogrodowych,
  • budowa zbiornika wodnego,
  • zakup/budowa architektury ogrodowej,
  • przygotowanie podłoża pod rośliny,
  • wykonanie nasadzeń,
  • założenie trawnika z rolki lub siewu,
  • zakup/montaż dekoracji,
  • pielęgnacja ogrodu po założeniu.

Od czego zależy cena usług ogrodniczych?

Nie istnieje stały cennik usług ogrodniczych. Ceny założenia ogrodu zaczynają się od kilku tysięcy złotych. Koszty usług ogrodniczych uzależnione są jednak od wielu czynników. Głównym z nich jest powierzchnia ogrodu – im jest większa, tym wyższe koszty trzeba będzie ponieść. Wiele zależy też od renomy firmy ogrodniczej. Firmy z ugruntowaną pozycją na rynku i wieloletnim doświadczeniem zwykle mają wyższe stawki za swoje usługi. Z drugiej strony skorzystanie z usług sprawdzonych firm daje gwarancję, że wszystkie prace zostaną wykonane w sposób fachowy, co pozwoli w przyszłości ograniczyć wydatki na zabiegi pielęgnacyjne czy prace renowacyjne. 

Spory wpływ na wydatki na ogród ma styl, w jakim zamierzamy zaaranżować swoją zieloną oazę. W stylu rustykalnym czy naturalistycznym wykorzystuje się gatunki rodzime – tanie, powszechnie dostępne i łatwe w pielęgnacji. Jako ozdoby mogą służyć elementy naturalne lub stare, niepotrzebne przedmioty. Z tego powodu takie ogrody można zaaranżować przy stosunkowo niskich kosztach. Z kolei ogrody śródziemnomorskie czy nowoczesne – w których uprawia się wymagające i trudno dostępne rośliny egzotyczne oraz montuje ozdoby z nietypowych materiałów – są droższe w zakładaniu i utrzymaniu. Również stworzenie ogrodu z rozbudowaną strefą wypoczynkową może wiązać się z wysokimi kosztami. Przy zakładaniu ogrodu warto wziąć pod uwagę też ceny materiałów i planowanych instalacji. Nowoczesne systemy nawadniające czy oświetleniowe są zwykle znacznie droższe od tradycyjnych.

Wydatki na założenie ogrodu uzależnione są również od stanu działki. Jeśli na jej terenie trzeba przeprowadzić gruntowne prace porządkowych, zwiększy to koszt inwestycji. 

Warto pamiętać, że cena usług ogrodniczych zależy również od tego, czy dysponujemy własnymi materiałami. Zamówienie materiału wraz z usługą ogrodniczą zwykle jest korzystniejszym finansowo rozwiązaniem. 

Jak obniżyć koszty zakładania i pielęgnacji ogrodu?

Do zakładania ogrodu można podejść z nieco innej strony. Najpierw warto zastanowić się, jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten cel, a później określić, jakie efekty pozwoli to nam osiągnąć. 

Wbrew pozorom, aby obniżyć koszty zakładania ogrodu, często nie trzeba rezygnować ze swoich marzeń i planów. Sposobów na zmniejszenie wydatków jest całkiem sporo. Część prac ogrodniczych (np. związanych ze wstępnym uporządkowaniem terenu) możemy wykonać we własnym zakresie. Również prace pielęgnacyjne w wielu przypadkach nie wymagają fachowej pomocy. 

Już na etapie planowania ogrodu warto też dobrze zastanowić się nad potencjałem terenu. Nie zawsze konieczne jest zmienianie wszystkiego, co zastaliśmy. Naturalne nierówności terenu i skarpy mogą być największym atutem naszej zielonej oazy. Dopasowując roślinność do gleby i warunków środowiskowych, unikniemy natomiast wydatków na wymianę podłoża czy nawożenie. Dodatkowo do dekoracji ogrodu można wykorzystać materiały pozyskane z recyklingu. Warto więc sprawdzić, czy w garażu lub na strychu nie zalegają niepotrzebne przedmioty. Kwietniki z opon, taczek, doniczki ze starych desek i butelek, ozdoby z kamieni czy pni drzew mogą być tanią i niezwykle oryginalną ozdobą ogrodu. 

Kolejną metodą na ograniczenie wydatków na ogród jest samodzielna hodowla roślin lub pozyskanie sadzonek od znajomych. Wiele roślin ogrodowych można z powodzeniem rozmnażać przez nasiona, kłącza, rozłogi, sadzonki pędowe. Nie musimy ponadto od razu kupować drogich, wyrośniętych okazów, ale możemy stopniowo zapełniać swój ogród. 

Pamiętajmy także, by zaplanować w swoim ogrodzie rozwiązania, które zapewnią nam oszczędności długoterminowe. Dzięki zbiornikowi na deszczówkę w ogrodzie zaoszczędzimy na podlewaniu roślin. Z kolei kompostownik pozwoli uzyskać nam własny nawóz. Co więcej, możemy kupować narzędzia ogrodnicze i rośliny poza sezonem – często są wtedy oferowane w niższych cenach. Dobrym pomysłem jest także zamówienie kompleksowych usług ogrodniczych (od projektu ogrodu, przez zakup materiałów, transport, aż po prace wykonawcze) w jednej firmie –- zazwyczaj pozwala to uzyskać korzystne rabaty.

Ograniczając wydatki na ogród, z części rzeczy trzeba zrezygnować, a inne odłożyć na później. Nie zawsze jednak pozorne oszczędności przynoszą oczekiwane zyski. Pominięcie niektórych elementów przy zakładaniu ogrodu lub wykonanie ich w nieprofesjonalny sposób sprawia, że ogród już po kilku latach wymaga kompleksowej renowacji. O ile więc z zakupem egzotycznej rośliny nie musimy się spieszyć, zrezygnowanie z montażu siatki na krety może okazać się zgubne w skutkach. Z kolei założenie trawnika z rolki jest droższym rozwiązaniem niż murawy z siewu, ale w dłuższej perspektywie pozwala zaoszczędzić na zabiegach pielęgnacyjnych i renowacjach. Zawsze warto więc przemyśleć, czy nasze oszczędności nie spowodują dodatkowych wydatków w przyszłości.