Wysokie trawy ozdobne do ogrodu – przegląd

Kołyszące się na wietrze trawy ozdobne świetnie wzbogacają ogrodowy krajobraz. Dzięki nim można dodać dynamiki i lekkości roślinnym kompozycjom, wprowadzić do ogrodu odrobinę nieokiełznanej dzikości i tajemniczości, zamaskować nieestetyczne instalacje. Bujnie rozrastające się i pięknie kwitnące wysokie trawy ozdobne do ogrodu często stanowią jedną z największych atrakcji zielonego zakątka. Jakie gatunki warto mieć w swoim ogrodzie? Przedstawiamy najciekawsze wysokie trawy ozdobne do ogrodu. 

Trawa pampasowa

Trawa pampasowa to jedna z najpiękniejszych wysokich traw ozdobnych do ogrodu. Ta egzotyczna, pochodząca z Ameryki Południowej, roślina osiąga wysokość 1-3 m. Trawa pampasowa jest rośliną dwupienną – dekoracyjne są żeńskie egzemplarze, których kwiatostany tworzą okazałe – białe lub różowe – pióropusze. Roślina kwitnie jesienią – na przełomie września i października. Oprócz dekoracyjnych kwiatostanów ozdobą są również gęste kępy zwisających liści. Trawa pampasowa pięknie prezentuje się sadzona pojedynczo na trawniku jako soliter. Można posadzić ją w pobliżu miejsca wypoczynku lub oczka wodnego. Liście rośliny są jednak bardzo ostre, dlatego nie poleca się obsadzać nią ścieżek.

Trawa pampasowa wymaga stanowiska słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatru. Powinna być sadzona na żyznej, przepuszczalnej i wilgotnej glebie. Należy pamiętać o regularnym nawadnianiu i nawożeniu rośliny. Trawę pampasową należy zabezpieczyć przed zimą – związując jej liście w formę snopka i okrywając ziemię suchymi liśćmi lub słomą. Roślinę można rozmnażać przez wysiew nasion lub podział bryły korzeniowej.

Wysokie trawy ozdobne do ogrodu – przegląd

 Trawa pampasowa

Miskant chiński

Miskant chiński należy do najpopularniejszych wysokich traw ozdobnych do ogrodu. W naturze występuje w Azji. Miskant chiński, w zależności od odmiany, dorasta do ok. 1-2,5 m. Ma piękne, zwisające, wąskie liście o wyraźnie zaznaczonym białym nerwie. Kwiatostany tworzą puszyste, poruszające się na wietrze wiechy o srebrzystej, beżowej lub różowawej barwie. Roślina kwitnie zwykle w okresie od sierpnia do października.

Miskant chiński jest trawą ozdobną dość łatwą w uprawie i odporną na warunki środowiskowe oraz działanie szkodników. Do bujnego wzrostu potrzebuje jednak słonecznego stanowiska oraz umiarkowanie wilgotnego, żyznego podłoża. Choć roślina ta jest odporna na mróz, młode okazy warto zabezpieczyć przed zimą. Wiosną należy przyciąć je na wysokość ok. 20 cm. Roślinę rozmnaża się przez podział kęp.

Miskant chiński nadaje się do sadzenia na obrzeżach rabat, przy oczkach wodnych, murach. Można łączyć go także z krzewami i drzewami. Nie jest rośliną ekspansywną. 

Wysokie trawy ozdobne do ogrodu – przegląd

Wydmuchrzyca piaskowa

Wydmuchrzyca piaskowa to europejska wysoka trawa ozdobna, którą w naturze można znaleźć m.in. nad Bałtykiem. Roślina osiąga wysokość do 1 m. Tworzy liczne rozłogi, przez co szybko się rozprzestrzenia. Wydmuchrzyca piaskowa wygląda efektownie, dzięki sztywnym, srebrzystoniebieskim liściom. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Może być używana jako roślina zadarniająca. 

Aby uniknąć niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wydmuchrzycy, warto sadzić ją w pojemnikach. Na rabatach dobrze komponuje się z innymi trawami oraz roślinami preferującymi podobne warunki siedliskowe (np. makiem, macierzanką).

Wydmuchrzyce to idealne trawy ozdobne wysokie na suche stanowiska. Bardzo dobrze rosną w miejscach słonecznych, o piaszczystej, suchej ziemi, ubogiej w substancje odżywcze. Nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Są odporne na mróz. 

Wysokie trawy ozdobne do ogrodu – przegląd

Wydmuchrzyca piaskowa, autor Salicyna, źródło Wikimedia Commons    

Proso rózgowate

  

Prosa rózgowate to niezwykle atrakcyjne wysokie trawy ozdobne do ogrodu, w naturze porastające północnoamerykańskie prerie. W ogrodach osiągają zwykle wysokość do 1,5 m. Proso rózgowate ma wąskie sztywne, zielone liście, które przebarwiają się jesienią. Kwitnie w okresie lipca i sierpnia, wytwarzając luźne, jasnobrązowe kwiatostany. 

Do uprawy prosa rózgowatego wystarczająca jest przeciętna ziemia ogrodowa. Trawa ta może rosnąć w półcieniu, choć preferuje stanowiska słoneczne. Nie wymaga zabezpieczenia przed zimą. Można rozmnażać ją przez wysiew nasion. 

Proso rózgowate jest polecane do ogrodów preriowych. Sprawdzi się także w kompozycjach z bylinami czy krzewami, w ogrodach skalnych, w szpalerach, na obrzeżach rabat. 

Wysokie trawy ozdobne do ogrodu – przegląd

Proso rózgowate, autor Matt Lavin, źródło: flickr.com

Miskant olbrzymi

  

Miskant olbrzymi jest długowieczną, wysoką trawą ozdobną powstałą z krzyżówki miskanta chińskiego i miskanta cukrowego. Tworzy okazałe kępy o wysokości 2-3,5 m. Liście rośliny są długie, lancetowate, przewieszające się, ciemnozielone z białym pasem wzdłuż nerwu głównego. Kwiatostany są puszyste, srebrzyste, jednak w naszym rejonie miskant olbrzymi rzadko zakwita. 

Trawa ta preferuje stanowiska słoneczne, osłonięte, o umiarkowanie wilgotnym, lekko kwaśnym (ph 6), żyznym podłożu. Nie jest gatunkiem ekspansywnym. Młode rośliny wymagają zabezpieczenia przed zimą. Wiosną zeschnięte pędy należy obciąć tuż przy ziemi. 

Miskant olbrzymi wygląda efektownie sadzony na trawniku jako soliter. Nadaje się jednak także do nasadzeń grupowych w dużych ogrodach. Może tworzyć tło na rabatach bylinowych.

Trzcinnik ostrokwiatowy

  

Trzcinnik ostrokwiatowy to wysoka trawa ozdobna do ogrodu wyhodowana z krzyżówki trzcinnika piaskowego i trzcinnika leśnego. Osiąga wysokość do 1,5 m. Trzcinnik ostrokwiatowy zachowuje dekoracyjny charakter niemal przez cały rok – polecany jest do ogrodu jako trawa ozdobna całoroczna. W okresie kwitnienia (czerwiec-sierpień) zdobią go początkowo luźne, wachlarzowate wiechy w kolorze fioletowym. Po przekwitnięciu wiechy zmieniają barwę na żółtawą i skupiają się. Liście trzcinnika są ciemnozielone, lśniące, jesienią przebarwiają się na żółto.

Trzcinnik ostrokwiatowy jest gatunkiem tolerancyjnym – dobrze rośnie na standardowym, lekko wilgotnym podłożu. Nadaje się na stanowisko umiarkowanie zacienione. Jest mrozoodporny i nie wymaga zabezpieczenia przed zimą. 

Trzcinnik ostrokwiatowy pasuje do ogrodów japońskich, wiejskich i naturalistycznych. Można sadzić go na wrzosowiskach, w pobliżu oczek wodnych i na rabatach bylinowych. Jest idealną wysoką trawą ozdobną do pojemników – do uprawy na balkonach i tarasach. 

Trzęślica trzcinowata

Trzęślica trzcinowata to oryginalna europejska wysoka trawa ozdobna, która może znacznie uatrakcyjnić przydomowe otoczenie. Za sprawą bujnych kwiatostanów osiąga wysokość 1,5-2 m. Charakterystyczną cechą rośliny są sztywne, wysokie pędy z delikatnymi, wąskimi, beżowymi kwiatostanami, pojawiającymi się w lipcu. Szczególnie pięknie trzęślica prezentuje się jesienią, gdy jej liście i pędy przybierają złocistopomarańczową barwę. 

Trzęślica trzcinowata jest rośliną dość łatwą w uprawie i niezwykle odporną na szkodniki. Dobrze radzi sobie w półcieniu. Należy zapewnić jej lekko wilgotne, przepuszczalne podłoże. 

Gatunek ten świetnie wygląda w ogrodach naturalistycznych. Może zdobić żwirowisko lub okolice zbiornika wodnego. 

Spartyna grzebieniasta

Spartyna grzebieniasta to gatunek wysokiej trawy ozdobnej do ogrodu wywodzącej się z Ameryki Północnej. Roślina osiąga wysokość ok. 1,5 m. Spartyna grzebieniasta wyróżnia się łukowato zwieszonymi, długimi, żywozielonymi liśćmi. U odmiany \’Aureomarginata\’ liście mają dodatkowo żółte obrzeża. Spartyna grzebieniasta kwitnie od sierpnia do października, jej kwiaty nie są jednak zbyt efektowne. 

Roślina ta ma niewielkie wymagania – może rosnąć nawet na ubogich glebach, na stanowiskach lekko zacienionych. Jest odporna na mróz. 

Spartyna grzebieniasta rozrasta się bardzo szybko za pomocą kłączy, dlatego polecana jest do dużych ogrodów. Warto wykorzystać ją do obsadzania obrzeży zbiorników wodnych lub tworzenia kompozycji w stylu naturalistycznym z wysokimi bylinami (np. rudbekiami). 

Perłówka wyniosła

Perłówka wyniosła to trawa ozdobna występująca naturalnie w Europie i Azji. Jako jeden z nielicznych gatunków wysokich traw ozdobnych w ogrodzie kwitnie już późną wiosną – w okresie maja/czerwca. Perłówka wyniosła osiąga wysokość około 1 m. Jej ozdobą są sztywne, szorstkie, zielone liście oraz luźne, wzniesione wiechy koloru białego.

Perłówka wyniosła preferuje stanowiska słoneczne, toleruje jednak także półcień. Do jej uprawy wystarczająca jest przeciętna, piaszczysta ziemia ogrodowa. Jest mrozoodporna. 

Perłówka wyniosła nadaje się do sadzenia na obrzeżach rabat. Doskonale wygląda w ogrodach skalnych, żwirowych i naturalistycznych. Będzie dobrze się prezentować jako wysoka trawa ozdobna w donicach. 

Ostnica olbrzymia 

Ostnica olbrzymia pochodzi z Europy Południowej. Trawa ta osiąga wysokość ok. 1,5 m. Wyróżnia się atrakcyjnym, łukowatym pokrojem. Ma bardzo wąskie i długie liście oraz luźne, przewieszające się kwiatostany o złocistej, połyskującej barwie, które mienią się w promieniach słońca. Rozkładające się pędy kwiatostanowe tworzą szerokie, zaokrąglone skupiska. Ostnica olbrzymia kwitnie w okresie od czerwca do sierpnia. 

Gatunek ten preferuje stanowiska ciepłe, o żyznej, przepuszczalnej i luźnej glebie. Zwykle nie wymaga ochrony przed mrozami, jednak w chłodniejszych rejonach Polski konieczne może być okrywanie rośliny przed nastaniem mrozów.

  
Ostnica olbrzymia zjawiskowo prezentuje się wśród skał i żwiru, w ogrodach śródziemnomorskich oraz na rabatach z innymi trawami lub bylinami.