Trawy ozdobne to interesujący element ogrodowych kompozycji. Można uprawiać je niemal w każdym ogrodzie – łatwo wpisują się w nowoczesne i naturalistyczne aranżacje. Za sprawą oryginalnej faktury, ażurowej formy, lekkości i zwiewności mogą być zarówno idealnym wzbogaceniem rabat ozdobnych, jak i ich główną atrakcją. Jak stworzyć efektowne kompozycje z trawami ozdobnymi w ogrodzie? Z jakimi roślinami je łączyć?
Trawy ozdobne w ogrodzie – zastosowanie
Uprawa traw ozdobnych w ogrodzie cieszy się coraz większą popularnością. Trawy ozdobne zwykle nie mają dużych wymagań – dobrze radzą sobie na przeciętnej glebie. Nie potrzebują też skomplikowanej pielęgnacji. Co więcej, wśród nich znaleźć można zarówno gatunki odpowiednie na stanowiska słoneczne (np. trawa pampasowa, owies zimozielony, kostrzewa, wydmuchrzyca piaskowa), półcieniste (np. perłówka, proso rózgowate) i cieniste (np. kosmatka, turzyca). Trawy ozdobne do ogrodu mogą osiągać od kilku centymetrów do nawet kilku metrów. Pozwala to na ich wykorzystanie zarówno w dużych, jak i małych ogrodach. Ich walory dekoracyjne utrzymują się przez większą część roku. Są przy tym odporne na choroby i działanie szkodników.
Trawy ozdobne w ogrodzie mają szerokie zastosowanie. Przede wszystkim, ze względu na kołyszące się i szeleszczące na wietrze liście, używane są jako element dodający dynamiki kompozycjom. Mogą służyć jako łącznik między roślinami lub uzupełnienie i urozmaicenie rabat. Pozwalają też zharmonizować całą kompozycję.
Wyższe gatunki traw świetnie sprawdzają się jako tło dla kwitnących roślin, żywopłoty lub przysłony/zielone ściany oddzielająca poszczególne strefy ogrodu. Będą prezentować się atrakcyjnie również jako solitery. Niższe trawy nadają się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Mogą pełnić ponadto funkcję roślin okrywowych – pokrywających wolne przestrzenie i chroniących glebę przed erozją oraz zachwaszczeniem. Można wykorzystać je również jako obwódki.
Ogrodowe trawy są szczególnie polecane do tworzenia układów piętrowych – w zależności od wysokości mogą służyć jako najwyższe lub najniższe piętro rabaty. Możliwe jest tworzenie z nimi różnorodnych zestawień kolorystycznych. Najczęściej zielone trawy ozdobne łączy się z roślinami w kolorach: fioletowym, różowym, białym, kremowym, purpurowym, żółtym.
Trawy ozdobne do ogrodu można wykorzystać do odwzorowania różnorodnych pejzaży. Gatunki, które preferują stanowiska silnie nasłonecznione, suche i piaszczyste będą pięknie prezentować się w ogrodach śródziemnomorskich, skalnych i żwirowych. Z kolei trawy ozdobne do cienia/półcienia i na stanowiska podmokłe można zastosować w ogrodach wodnych, bagiennych i leśnych.
Z czym łączyć trawy ozdobne w ogrodzie?
Wiele osób zastanawia się, co sadzić obok traw. W rzeczywistości trawy ozdobne są bardzo wdzięcznym elementem ogrodowych kompozycji. Z powodzeniem można łączyć je praktycznie z każdą grupą roślin: bylinami, krzewami, iglakami, drzewami, roślinami jednorocznymi i cebulowymi. Z traw ozdobnych warto ponadto tworzyć naturalistyczne – jednogatunkowe lub wielogatunkowe – kompozycje. Jeśli zależy nam na uzyskaniu efektu kontrastu, możemy łączyć trawy ozdobne o wąskich, zwiewnych liściach z wieloletnimi roślinami o okazałych i barwnych liściach. Trawy do ogrodu mogą także podkreślić piękno krzewów o dekoracyjnych kwiatach. Bardzo oryginalnie wyglądają ponadto nowoczesne kompozycje z traw ozdobnych i formowanych iglaków.
Z czym łączyć trawy ozdobne? Oto najpopularniejsze gatunki, które wyglądają efektownie w otoczeniu traw:
- rozchodnik,
- krwawnik pospolity,
- jeżówka,
- lawenda wąskolistna,
- kocimiętka,
- dzielżan,
- rudbekia,
- szałwia omszona,
- brunnera,
- werbena patagońska,
- wrzos,
- klon palmowy,
- hortensja,
- perowskia łobodolistna,
- żurawka,
- budleja Dawida,
- tuja,
- świerk,
- wrzos,
- berberys,
- mikołajek nadmorski,
- dziewanna.
Kompozycje traw ozdobnych z bylinami
Rabaty bylinowe z trawami ozdobnymi to efektowne wzbogacenie aranżacji ogrodu. Kompozycje tego typu możemy tworzyć na różne sposoby. Jednym z klasycznych zestawień jest połączenie traw z roślinami śródziemnomorskimi i nadmorskimi. Kostrzewę, wydmuchrzycę piaskową i inne gatunki wymagające słonecznych, suchych stanowisk można połączyć z lawendą wąskolistną, macierzanką, dziewanną, mikołajkiem nadmorskim, rozchodnikami, kocimiętką i aromatycznymi ziołami (np. tymiankiem czy rozmarynem).
W ogrodach wiejskich warto natomiast stworzyć nasadzenie z traw ozdobnych i jeżówek, rudbekii, dzielżanów, dzwonków, szałwii, krwawników. Efektowne kompozycje zaprojektujemy również na bazie traw posadzonych z bylinami o ozdobnych liściach, takimi jak żurawki, bergenie sercowate, funkie, brunnery, juki.
Kolejną interesującą propozycją jest stworzenie cienistego ogrodu leśnego z trawiastą polaną. Trawy cieniolubne (np. rajgras wyniosły) warto zestawić z roślinnością leśną np. funkiami, zawilcami i paprociami. W pobliżu zbiorników wodnych możemy natomiast umieścić i, imperatę cylindryczą, mozgę trzcinowatą, turzycę, mannę mielec razem z kosaćcami, brunnerami, bergeniami, funkiami.
Trawy ozdobne z krzewami i drzewami
Trawy ozdobne z powodzeniem mogą rosnąć pod koronami drzew. Najlepiej sadzić je w towarzystwie drzew o ozdobnych liściach np. klonu palmowego, śliwy, brzozy, Te wyższe można zestawiać z okazałymi kwitnącymi krzewami, mi.in. budleją Dawida i hortensją bukietową, różami.
Dobrym towarzystwem dla traw ozdobnych mogą być też kontrastujące z nimi berberysy. Obok traw warto posadzić również ostrokrzewy czy bukszpany. By stworzyć rabaty z trawami i iglakami, możemy wybrać kosodrzewinę, cyprysik groszkowy czy jałowiec. W kompozycjach z drzewami i krzewami najlepiej sprawdzają się miskanty, trzcinniki, rozplenice, turzyce. Również niższe krzewinki takie jak wrzosy i wrzośce pasują do traw ozdobnych.
Rabaty kwiatowe z trawami ozdobnymi
Jeśli zależy nam, by rabata kwiatowa nie wyglądała monotonnie, możemy posadzić na niej trawy ozdobne. Pomogą one nam wyeksponować kwitnące rośliny, a zarazem dodadzą lekkości całej kompozycji i wypełnią pustą przestrzeń, gdy rośliny już przekwitną. Trawy w ogrodzie warto łączyć z wiosennymi roślinami cebulowymi, takimi jak czosnki olbrzymie, tulipany, hiacynty, zawilce, narcyzy, irysy. Udane kompozycje możemy stworzyć także, zestawiając je z bratkami, daliami czy werbeną patagońską.
Łączenie różnych gatunków traw ozdobnych w ogrodzie
Wielbiciele naturalistycznych, lekkich i zwiewnych kompozycji mogą zdecydować się na połączenie różnych gatunków traw w ogrodzie. Jak łączyć ze sobą trawy ozdobne? Aby uniknąć monotonii, warto zestawiać ze sobą trawy różniące się wysokością, barwą czy fakturą liści. Pięknie prezentują się kompozycje np. z rozplenic, miskantów, trzcinników i ostnic. Nasadzenie stworzone z zielonych traw można ożywić czerwoną imperatą cylindryczną \’Red Baron\’.
Trawy ozdobne w pojemnikach
Kompozycje z traw ozdobnych w pojemnikach prezentują się nowocześnie i elegancko. W pojemnikach zwykle uprawiane są niższe trawy ozdobne na balkony i tarasy takie jak kostrzewa sina, imperata cylindryczna \’Red Baron\’, hakonechloa smukła, ostnica, turzyca oszimska. Z czym łączyć trawy w pojemnikach? Dobrym wyborem będą m.in. żurawki, astry czy golteria rozesłana. Trawy urozmaicą również sezonowe kompozycje w donicach z roślinami wiosennymi (np. hiacyntami, krokusami, narcyzami) lub jesiennymi (np. wrzosami).
Trawy ozdobne jako solitery
Warto pamiętać, że choć istnieje mnóstwo pomysłów na rabaty z trawami ozdobnymi, nie zawsze warto szukać towarzystwa dla tych roślin. Jeśli dysponujemy większa niezagospodarowaną przestrzenią w ogrodzie, możemy posadzić trawę ozdobną jako soliter. Taki sposób prezentacji pozwoli w pełni wyeksponować jej piękno. Gatunki traw sadzonych pojedynczo powinny wyróżniać się szczególnymi walorami dekoracyjnymi. Z tego względu w roli soliterów najlepiej sprawdzą się trawy wysokie, o ozdobnych kwiatostanach czy nietypowych barwach. Samodzielnie możemy posadzić m.in. trawę pampasową, trzęślicę modrą, miskanta chińskiego czy proso rózgowate.
Trawy ozdobne to idealny element do uzupełnienia kompozycji z bylinami, drzewami, krzewami i roślinami sezonowymi. Ze względu na bogactwo gatunków możemy z łatwością dopasować je do innych roślin ogrodowych i zaprojektować przykuwające uwagę, dynamiczne, barwne zestawienia.