Budowa Twojego domu właśnie dobiegła końca? Najwyższa pora pomyśleć o ogrodzie! Zanim jednak posadzisz pierwsze rośliny, czeka Cię jeszcze sporo pracy. Zakładanie ogrodu przy nowym domu musi zostać starannie zaplanowane i podzielane na etapy. Wszelkie błędy przy budowie ogrodu mogą bowiem później powodować problemy przez długie lata. Podpowiadamy, jak przeprowadzić zakładanie ogrodu przy nowym domu, by uniknąć najczęstszych błędów.
Kompleksowa budowa ogrodu — prawidłowa kolejność prac
Budowa ogrodu od zera wymaga czasu i cierpliwości. Wiele osób mylnie uważa, że estetyka ogrodu uzależniona jest głównie od jego aranżacji — doboru odpowiedniej roślinności i efektownych dekoracji. Tymczasem, by rośliny zdrowo rosły, a przestrzeń zachowała swoje walory ozdobne przez długie lata, niezbędne jest staranne przeprowadzenie wszystkich etapów zakładania ogrodów. Bardzo ważne jest też wykonanie prac w odpowiedniej kolejności — w innym przypadku można bowiem szybko utracić już osiągnięte rezultaty. Cały proces budowy ogrodu może stać się także bardziej kosztowny i pracochłonny na skutek przeprowadzania prac w nieprawidłowej kolejności.
Jak powinno wyglądać zakładanie ogrodu przy nowym domu? Oto prawidłowa kolejność prac.
- Przygotowanie projektu ogrodu.
- Uporządkowanie terenu po budowie domu.
- Przygotowanie terenu do zakładania ogrodu.
- Montaż podziemnych instalacji.
- Układanie nawierzchni ogrodowych.
- Budowa obiektów małej architektury ogrodowej.
- Przygotowanie podłoża do sadzenia roślin.
- Wykonanie nasadzeń.
- Zakładanie trawnika.
- Dekorowanie ogrodu.
Które etapy budowy ogrodu można odłożyć na później?
Zakładanie ogrodów często pociąga za sobą wysokie koszty. Nic więc dziwnego, że wiele osób poszukuje sposobów na oszczędności przy budowie ogrodu. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie prace można odłożyć na później.
Podstawą do budowy ogrodu marzeń jest zawsze dobry projekt — bez niego trudno będzie cokolwiek osiągnąć. Nie można również nigdy zrezygnować ze starannego przygotowania terenu i podłoża do uprawy roślin — usunięcia chwastów, korzeni i kłączy, wymodelowania kształtu ogrodu, wykonania drenażu, przekopania, rozluźnienia i użyźnienia ziemi. Ten etap jest bardzo ważny. Jego pominięcie może sprawić, że rośliny nie będą miały zapewnionych odpowiednich warunków do wzrostu, co odbije się na wyglądzie całego ogrodu.
Istotnym, a często niedocenianym etapem budowy ogrodu, jest montaż podziemnych systemów nawadniania, przewodów oświetleniowych czy siatek na krety. Późniejsze wykonanie prac pod ziemią bez naruszenia trawnika czy już zasadzonych roślin jest praktycznie niemożliwe, dlatego nie należy nigdy odkładać montażu podziemnych instalacji na później. Podobnie wygląda kwestia układania nawierzchni ogrodowych. Do ich wykonania często trzeba użyć ciężkiego sprzętu, który może spowodować zniszczenie zasadzonych roślin czy założonej murawy.
Wiele prac związanych z zakładaniem ogrodu można jednak bez przeszkód przeprowadzić w późniejszym terminie. Nie jest konieczne wykonywanie od razu wszystkich nasadzeń — można sadzić rośliny stopniowo, w kolejnych sezonach. Nie ma ponadto potrzeby aranżowania od razu wszystkich zakątków ogrodu. Założenie warzywnika, stworzenie strefy wypoczynkowej czy obsadzenie rabaty za domem można z powodzeniem odłożyć na później.
W dogodnym dla siebie czasie można również wzbogacić ogród o elementy małej architektury ogrodowej, np. pergole, grille czy altany. Także z zakupem mebli ogrodowych i dekoracji warto wstrzymać się do czasu, gdy takie wydatki nie spowodują znacznego nadszarpnięcia budżetu.
Najczęstsze błędy przy budowie ogrodu — jak ich uniknąć?
Przy tworzeniu pierwszego ogrodu dość łatwo można wpaść w różne pułapki, które często niweczą cały wysiłek wkładany w budowę wymarzonej zielonej oazy. Jakie są najczęstsze błędy przy budowie ogrodu i co zrobić, by ich uniknąć?
- Zakładanie ogrodu bez projektu
Przystępowanie do zakładania ogrodu bez projektu to jeden z najczęstszych błędów, który pociąga za sobą wiele kolejnych. Aby korzystanie z ogrodu było komfortowe, a zielona przestrzeń wyglądała estetycznie, trzeba dobrze przemyśleć podział i skład gatunkowy ogrodu oraz umiejscowienie wszystkich elementów.
Przelanie wizji ogrodu na papier jest niezbędne, by zweryfikować swoje pomysły i dostosować aranżację ogrodu do warunków środowiskowych, swoich potrzeb i możliwości finansowych. Budowa ogrodu bez planu może sprawić, że będzie panował w nim chaos, a jego użytkowanie i pielęgnowanie będzie przysparzać sporych trudności. Wszelkie prace na działce z nowo wybudowanym domem warto więc rozpocząć dopiero po przygotowaniu i zweryfikowaniu projektu ogrodu.
- Niewłaściwa kolejność prac ogrodniczych
Wiele osób zaczyna budowę ogrodu właściwie od końca — najpierw zaczyna myśleć o sadzeniu roślin, zakładaniu trawnika i doborze dekoracji, a na później odkłada montaż systemów nawadniających czy układanie nawierzchni. To niestety duży błąd. Zła kolejność prac powoduje zniszczenia i straty materialne, a także sprawia, że część pracy trzeba wykonać ponownie od nowa. Aby uniknąć problemów, najlepiej przygotować sobie harmonogram wszystkich prac ogrodniczych.
- Brak planu nawodnienia
Regularne nawadnianie trawnika i roślin jest konieczne, by zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu. Ręczne podlewanie roślin i murawy może okazać się bardzo czasochłonne i mało wydajne. Z tego powodu już na etapie projektowania ogrodu od podstaw warto zaplanować przyszłe nawadnianie ogrodu. Należy starannie rozplanować umiejscowienie elementów systemu nawadniającego względem roślin i ujęć wody. Dobry plan systemu nawadniającego nie tylko pozwoli zapewnić roślinom odpowiednią wilgotność, ale również ograniczyć straty wody i zwiększyć efektywność nawadniania.
- Nieprawidłowy dobór gatunków roślin
Początkujący ogrodnicy przy wyborze roślin często kierują się jedynie ich walorami wizualnymi. Tymczasem, by rośliny prezentowały się pięknie w ogrodzie, muszą być dobrze dopasowane do stanowiska. Przy wyborze gatunków do ogrodu należy uwzględnić nasłonecznienie, warunki glebowe czy mikroklimatyczne. Dodatkowo trzeba pamiętać, że wiele roślin wygląda atrakcyjnie tylko o określonych porach roku. Istotne jest także odpowiednie łączenie różnych gatunków pod względem kolorów, kształtów, wielkości czy terminów kwitnienia. Wielu ogrodników przecenia też swoje możliwości i decyduje się na zakup efektownych, egzotycznych roślin, które często wymagają skomplikowanej pielęgnacji.
Aby dobrać odpowiednie rośliny do swojego ogrodu, warto najpierw dobrze przeanalizować warunki panujące ogrodzie, a następnie poszukać gatunków polecanych na określone stanowiska. Można przyjrzeć się także dzikim roślinom rosnącym w okolicy i na ich podstawie stworzyć kompozycje swoich rabat.
- Nieprawidłowe przygotowanie podłoża dla roślin
Żyzne podłoże to klucz do sukcesu w uprawie roślin. Niestety, ziemia znajdująca się na działce najczęściej nie jest odpowiednia dla roślin. Mała żyzność, niska przepuszczalność, złe napowietrzenie, niewłaściwy odczyn czy obecność zanieczyszczeń budowalnych i chwastów sprawiają, że wymaga ona wcześniejszego przygotowania. Rośliny posadzone na nieodpowiednim podłożu często słabo rosną, kwitną i owocują. Pożądanych rezultatów nie przynoszą także przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne. Nawożenie czy nawadnianie może okazać się mało efektywne, jeśli podłoże ma niewłaściwe parametry.
Przed przystąpieniem do sadzenia roślin zawsze należy odpowiednio przygotować podłoże. By zwiększyć jego żyzność, można wzbogacić je nawozem organicznym (kompostem lub obornikiem). Pomocna może okazać się też żyzna ziemia pod trawnik czy rabaty. Do zakwaszenia podłoża warto użyć torfu, natomiast do podwyższenia jego odczynu — kredy lub dolomitu. Ciężką, gliniastą glebę należy rozluźnić przy użyciu piasku.
- Zbyt gęste sadzenie roślin
Wiele osób planując aranżację ogrodu, chce zagospodarować niemal każdy wolny centymetr działki. Zbyt gęste sadzenie roślin sprawia jednak, że nie mają one przestrzeni do właściwego rozwoju. Dodatkowo mogą rywalizować ze sobą o składniki pokarmowe i dostęp do światła. Bardziej ekspansywne okazy często zagłuszają te słabsze i wolniej rosnące.
By wszystkie rośliny mogły w pełni ukazać swoje piękno, przy ich sadzeniu należy uwzględnić ich docelową, a nie aktualną, wielkość. Zawsze warto też pozostawić na rabatach nieco wolnego miejsca na rośliny sezonowe.
- Zbyt duża powierzchnia trawnika
Trawnik może być wspaniałą ozdobą ogrodu. Nie zawsze warto jednak czynić z niego największą atrakcję otoczenia. Pozostawienie rozległej zielonej murawy może sprawić, że ogród będzie wyglądał dosyć monotonnie. Pielęgnacja dużego trawnika — koszenie nawożenie, nawadnianie — może być także dosyć kosztowna i pracochłonna. Warto więc zachować równowagę między powierzchnią trawnika i rabat. Najlepiej na trawnik przeznaczyć nie więcej niż 30-50% powierzchni ogrodu.
- Niewłaściwe rozmieszczenie stref i elementów w ogrodzie
Problem z niewłaściwym rozmieszczeniem roślin, dekoracji i stref w ogrodzie najczęściej wynika z budowy ogrodu bez projektu. Nieprawidłowe rozlokowanie ścieżek, stref wypoczynkowych, dekoracji czy roślin może pogorszyć korzystanie z ogrodu, obniżyć komfort wypoczynku, zmniejszyć estetykę otoczenia czy utrudnić pielęgnację roślin. Przy planowaniu rozmieszczenia poszczególnych elementów należy więc uwzględnić potrzeby i bezpieczeństwo użytkowników ogrodu.
Kiedy warto zaangażować firmę ogrodniczą w budowę ogrodu
Zakładanie ogrodu przy nowym domu bywa sporym wyzwaniem. By uniknąć błędów przy tworzeniu swojej zielonej oazy, warto skorzystać z pomocy firmy oferującej profesjonalne usługi ogrodnicze. Specjaliści zajmą się kompleksową budową ogrodu od zera — pomogą w jego zaplanowaniu, wykonaniu i wykończeniu. Zadbają, by wszystkie prace zostały przeprowadzone w odpowiedniej kolejności, w fachowy sposób i zgodnie z ustalonym harmonogramem.
Usługi ogrodnicze po zakończeniu budowy domu będą szczególnie przydatne dla osób, które nie mają wystarczająco dużo wolnego czasu na samodzielne przeprowadzenie prac. Pomoc fachowców jest niezbędna także w przypadku bardziej skomplikowanych projektów, których realizacja wymaga doświadczenia, wiedzy i specjalistycznego sprzętu. Z usług ogrodniczych warto skorzystać też w przypadku zakładania nietypowych ogrodów — na trudnym terenie lub o wyjątkowej roślinności.
Współpracę z firmą ogrodniczą warto rozpocząć na jak najwcześniejszym etapie budowy ogrodu. Najlepiej zlecić projektowanie ogrodu od podstaw, co pozwoli uniknąć poważnych błędów wpływających na wygląd i użytkowanie zielonej przestrzeni. Profesjonalny architekt dobierze roślinność do warunków panujących w ogrodzie. Zadba również o to, by stworzone kompozycje wyglądały atrakcyjnie przez cały rok. Dodatkowo przygotuje rzuty, przekroje i wizualizacje ogrodu, które pozwolą jeszcze przed rozpoczęciem prac zweryfikować wizję zielonej przestrzeni.
Z usług ogrodniczych można jednak skorzystać także na kolejnych etapach zakładania ogrodu (np. przy montażu podziemnych instalacji) — nigdy nie jest za późno, by poprosić o pomoc fachowców, naprawić ewentualne błędy i cieszyć się pięknym ogrodem.