Ziemia pod trawnik- jaka będzie najlepsza?

Trawa powinna rosnąć na żyznej i przepuszczalnej glebie, która ma lekko kwaśny odczyn. Wiadomo jednak, że ziemia w każdym ogrodzie jest inna. W niektórych przypadkach w ogóle nie nadaje się do uprawy roślin. Jak poprawić jej właściwości? A może lepiej zakupić nową ziemię pod trawnik?

W pierwszej kolejności trzeba przeprowadzić proste prace porządkowe. Teren pod trawnik musi zostać oczyszczony z kamieni, gałęzi, wszelkich odpadów po budowie oraz chwastów. Tak przygotowane podłoże należy spulchnić, czyli przekopać na głębokość ok. 25 cm. Jeśli powierzchnia trawnika jest niewielka, wystarczy użyć szpadla albo wideł. W dużych ogrodach zalecamy wypożyczenie glebogryzarki, która znacznie ułatwi i przyspieszy całe przedsięwzięcie. Po wstępnym wyrównaniu i ujednoliceniu podłoża pora skupić się na zabiegach, które poprawią jakość gleby.

Jak ulepszyć ziemię pod trawnik?

Zanim podejmiesz konkretne działania, sprawdź, jaki skład i jaką strukturę ma ziemia w Twoim ogrodzie. Najbardziej miarodajne wyniki uzyskasz, jeśli pobierzesz próbkę gleby i zaniesiesz ją do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Oprócz tego możesz wykonać prosty test, dzięki któremu wstępnie określisz, z jakim typem gleby masz do czynienia. Wystarczy, że weźmiesz do ręki garść ziemi i spróbujesz uformować z niej kulkę. Jeśli ziemia sklei się bez większych problemów, tworząc zbitą, twardą strukturę, należy przyjąć, że gleba jest gliniasta. Jeśli zacznie rozpadać się i osypywać, oznacza to, że podłoże w ogrodzie jest piaszczyste.

Rozluźnianie gleby gliniastej

Ciężka, gliniasta gleba jest bardzo trudna w uprawie. Przede wszystkim zatrzymuje wodę i ogranicza dostęp powietrza do systemu korzeniowego. W efekcie rosnące na niej rośliny są narażone na gnicie. Aby rozluźnić strukturę gleby i poprawić jej przepuszczalność, należy wymieszać ziemię z piaskiem rzecznym. W późniejszym czasie należy regularnie powtarzać zabieg piaskowania.

Użyźnianie gleby piaszczystej

Lekka, piaszczysta i zbyt przepuszczalna gleba sprzyja wypłukiwaniu składników odżywczych. Należy ją użyźnić, mieszając ziemię z humusem (wierzchnią warstwą ziemi urodzajnej), torfem ogrodniczym lub kompostem.

Zakładanie trawnika, a odczyn pH gleby

Przed założeniem trawnika sprawdź również, czy gleba ma odpowiedni, lekko kwaśny odczyn pH (5,5-6,5). W tym celu możesz wykorzystać jedno z wielu narzędzi pomiarowych: uniwersalne papierki lakmusowe, specjalny zestaw do badania odczynu gleby, kwasomierz glebowy z płynem helliga, miernik mechaniczny lub elektroniczny. Najbardziej precyzyjne wyniki uzyskasz, sięgając po ostatnie z wymienionych akcesoriów. Uwaga! Aby test okazał się miarodajny, należy pobrać próbki z kilku miejsc na trawniku.

Jeśli badanie wykaże, że gleba ma odczyn zasadowy (pH powyżej 7), należy wymieszać ją z kwaśnym torfem lub zasilić nawozem siarkowym. W przypadku gleby zakwaszonej (o pH poniżej 5) radzimy zastosować nawóz wapniowy.

Zakup nowej ziemi pod trawnik

Zabiegi, które służą ulepszeniu gleby, mogą kosztować sporo czasu i wysiłku. W niektórych przypadkach lepiej z nich zrezygnować, a w zamian przykryć podłoże warstwą nowej, żyznej ziemi (o grubości ok. 10-20 cm). Zakupisz ją bez problemu u lokalnych sprzedawców (na tony) lub w dużych marketach budowlanych (w workach).

Nie wiesz, jaką ziemię pod trawnik wybrać? W większości przypadków doskonale sprawdzi się czarnoziem, który jest lekki, przepuszczalny i bogaty w składniki odżywcze. W sprzedaży znajdziesz jego dwa warianty: czarnoziem przesiany, czyli oczyszczony z odpadów, oraz nieprzesiany – który może zawierać zbite, zbrylone kawałki ziemi, pojedyncze kamienie itp. Nie powinien jednak zawierać pozostałości pobudowlanych, gruzu itp.

Kupując ziemię na tony, weź pod uwagę zarówno cenę materiału, jak i koszt transportu. Najlepiej złożyć zamówienie u lokalnego sprzedawcy, który naliczy mniejszą opłatę za dostawę niż dystrybutor z drugiego końca Polski. Jeśli chcesz zakupić wysokiej jakości ziemię pod trawnik na terenie Krakowa lub okolic, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.

Gdy nowa ziemia zostanie rozparcelowana na działce, należy ubić ją za pomocą wału ogrodniczego i maksymalnie wygładzić np. przy użyciu płaskiej deski. Tak przygotowane podłoże jest już gotowe do wysiewu nasion lub rozłożenia rolek z trawą.